Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, hafif alıcılı bir açılış sonrası gün boyu satıcılı bir seyir izledi.

Endeks, sabah seansında 3.990 puan seviyesinden başlayan satışlarla %2’yi aşan düşüşle 3.906 puana kadar gerileyerek bu noktada günün dip seviyesini belirledi. Devam eden işlemlerde hafif toparlanan endeks, 3.935 puan seviyesinde denge bulmasına rağmen toparlanma 3.950 puanda kısıtlı kaldı. Endekste işlem hacmi ise gün sonuna doğru 60 milyar TL’ye yaklaştı. 

Son saate 3.930 puanın altına giren endeks, kapanışa doğru %1’in üzerinde değer kaybıyla ilerliyordu. 

Endeks bazında bakıldığında şu an turizm, %2,5’in üzerinde değer artışıyla piyasadan pozitif ayrışan sektör konumunda. Elektrik ve telekomünikasyon endeksi de son saate %1’e yakın yükselişle girdi.

Sektör endekslerinin ağırlıklı olarak ekside olduğu bugün bankalar, %2’nin üzerinde düşüşe ulaşarak en çok düşen sektör oluyor. İnşaat, holding ve teknoloji diğer satış gören sektörlerin başında yer aldı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında kapanışa doğru Verusa Holding, Kervan Gıda, Sarkuysan en çok yükselen hisselerdi. Girişim ElektrikAksa ve Tofaş ise en çok satış gören hisselerin başında yer aldı. 

Borsa İstanbul genelinde Fonet, Ekiz Kimya ve Ayes, tavan fiyattan işlem gören hisseler olurken Atakule GYO, Kervansaray ve Kent Gıda, en çok düşen hisselerdi.

Yurt dışında Asya borsaları, Çin ve Japonya endeksleri dışında pozitif kapanış gördü. ABD endeksleri, pozitif açılış görürken Dow Jones, %1,7, S&P 500, %0,7 yükseliş gördü. Nasdaq ise yatay bir açılış gerçekleştirdi. Avrupa endeksleri ise gün sonuna doğru hafif alıcılı hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz