Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün 4.040 – 4.098 puan aralığında hareket etti. Son saatte 4.060 dolar seviyesinde bulunan endeks, kapanışa doğru %0,35 oranında kısmi bir yükselişe sahipti. 

BIST endeksi, sabah saatlerinde 4.040 puana doğru bir düşüş gördükten sonra hızlı toparlandı ve dünkü zirve seviyesine yakın dirençle karşılaştıktan sonra hafif bir gerileme gördü. 

Bugün Borsa İstanbul’da teknoloji endeksi, %5’e yakın yükseliş görerek öne çıkan sektör oldu. Ardından mineral ürünleri, telekomünikasyon ve elektrik sektörü, kapanışa yakın %2,5’in üzerinde değer artışıyla geldi.

Gün içi işlemlerde sektör bazında düşüşler kısıtlı kalırken turizm, %1,5’in üzerinde düşüşle en çok düşen endeks oldu. Bankalar, bugün ekside devam ederken %1,25 ekside devam ediyordu. Diğer satış gören sektörlerin başında ise faktöring ve ulaştırma vardı.

Hisse bazında bakıldığında Borsa İstanbul genelinde Turk Prysmian, Mia Teknoloji, Erciyas Çelik Boru tavan fiyattan işlem görerek en çok kazandıran hisselerin başında yer aldı. 

ErbosanLDR Turizm ve Yaprak Süt ise kapanışa doğru en çok kaybettiren hisseler olarak devam ediyordu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Turk Prysmian ile birlikte Oyak Çimento ve Alarko Holding en çok yükselenler arasındaydı. Endekste bugün Erbosan’ın ardından SASA ve Kervan Gıda, en çok düşen hisseler olarak son saate girdi.

Yurt dışı piyasalarında Fed kararları beklenirken ABD endeksleri, güne hafif satıcılı başladı. Nasdaq, %0,6, S&P 500, %0,5 ve Dow Jones, %0,35 düşüşle devam ediyor. Avrupa borsaları da gün sonuna doğru satıcılı hareket ediyor. Asya endeksleri ise günü Hindistan ve Singapur endeksi dışında artıda kapattı.

Yazar: Günay Caymaz