Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, sabah saatlerinde alıcılı hareket ederek 4.426 puanda rekor tazeledi. 

BIST 100, günün ilk yarısında %1,5 oranında yükselişin arıdından 4.420 puan bandına adım attıktan sonra bu seviyede dirençli karşılaştı. Öğleden sonraki işlemlerde direnç bölgesi kırılamayınca düşüşe geçen endeks, bu sefer %2’ye ulaşan düşüşle 4.330 puana kadar geriledi. Endeks, kapanışta 4.360 puan seviyesine ulaşarak yatay kaldı. BIST 100’de bugün de işlem hacmi 100 milyar TL’yi aştı.

Borsaya sektör bazında bakıldığında telekomünikasyon, inşaat ve elektrik sektörünün bugün en yüksek talep gören sektörler olduğu görüldü. Perakende ticaret, kapanışa yakın %5’e ulaşan kayıplar görürken ardından basit metaller, %3’e yakın düşüşle geldi.

Bankalar ve holding endeksi kapanışa doğru %1’e yakın düşüşe sahipti.  Sınai endeksi ise bugün yatay kaldı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün en çok kazandıranlar, gün sonuna doğru ODAŞ ElektrikSmart Güneş ve Girişim Elektrik olarak sıralandı. En çok kaybettiren hisseler ise an itibarıyla Kerevitaş, Kartonsan, Ülker oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya piyasaları, Çin endekslerinin düşüşüyle satıcılı bir kapanış gördü. ABD endeksleri de yeni güne yarım puanlık düşüşle başladı. Avrupa endeksleri de gün sonuna doğru hafif negatif bir harekete sahipti.

Yazar: Günay Caymaz