Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, sabah seansında volatil hareketlere sahne olurken endeks, 4.534 – 4.686 puan aralığında hareket etti. 

BIST 100, günün ilk saatlerinde %2,5’e ulaşan yükselişle 4.686 puana ulaştıktan sonra gelen sert satışlarla bu sefer %3’ü aşan düşüşle 4.530 puan bandına kadar geriledi. Günün geri kalanında toparlanan endeks, 4.600 puan bandına geri döndü. Bugün volatilitenin arttığı endeks, kapanışa doğru 110 milyar TL’nin üzerinde işlem hacmine ulaştı. BIST 100, son saatte %1,5 yükselişle 4.640 puan seviyesinde bulunuyordu.

Borsa İstanbul’da bugün endeksi yukarı taşıyan sektörlerin başında %5 artan kimyasal, petrol ve plastik ile %3 bandında yükseliş gören bankalar, sigorta ve elektrik oldu. Spor, gayrimenkul ve telekomünikasyon, kapanışa doğru ekside devam eden endekslerdi.

BIST 100’de bugün öne çıkan hisseler

BIST 100 endeksinde bugün en çok kazandıran hisselerin başında tavan fiyattan işlem gören SMRTG, SASA, KARSN ve HEKTS vardı. Endekste NTHOL, DOAS ve ISMEN, en çok değer kaybı gören hisselerin başında yer aldı. 

Kapanışa doğru günün en aktif hisseleri, ODAS, YKBNK, PETKM, AKBNK ve EREGL olarak sıralanıyordu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri Taiwan Weighted dışında günü artıda kapattı. ABD endeksleri, güne artıda başladı. Nasdaq %2’nin üzerinde değer artışıyla devam ederken S&P 500 %1,5 ve Dow Jones %1 yükselişe sahipti. Avrupa endeksleri de bugün hafif alıcılı hareket ederken FTSE 100 borsası %0,33 oranında kısmi bir düşüşe sahipti.

Yazar: Günay Caymaz