Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul, tatil sonrası ilk işlem gününe hafif alıcılı başladıktan sonra gün boyu satış ağırlıklı devam etti. 

BIST 100 endeksi, 2.440 puandan güne başladıktan sonra sabah seansının ilk saatinde yüzde 1,25 düşüşle 2.410 puana kadar geriledi. Endeks, gün içi işlemlerde 2.425 puana kadar toparlansa da kapanışa doğru düşüşe devam etti ve 2.400 puan sınırına kadar geriledi. 

Yurt dışı piyasalarında ABD enflasyon verileri takip edilirken sabah saatlerinde Asya piyasaları, Hong Kong Hang Seng borsası dışında pozitif kapanış gördü. ABD borsaları, beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileriyle negatif açılış gerçekleştirirken düşüş, ABD borsalarında ilk saatlerde yüzde 1’i aştı. 

Avrupa borsalarına da negatif seyir hakimken DAX, yüzde 2’ye yakın düşüşle en çok düşen borsa konumunda. 

Borsa İstanbul’da bugün sektörel bazda ciddi yükselişler söz konusuydu. Borsa, kapanışa doğru yüzde 1’e yakın değer kaybetmesine karşın güne alıcılı başlayan spor ve inşaat sektörleri, gün içi işlemlerde de talep görmeye devam ederek kazanımlarını yüzde 6’nın üzerine taşıdı. 

Diğer öne çıkan endeksler arasında yüzde 4’e yakın değerlenen elektrik ve yüzde 2 yükseliş gören bilgi teknolojileri vardı. Günün en yüksek değer kaybı ise an itibarıyla yüzde 2,2 düşen telekomünikasyon sektörü oluyor. BİST 30 endeksine dahil hisseler de yüzde 2’ye yakın ortalama değer kaybı görülürken bu hisseler, endeksi aşağı çekmeye devam etti. 

Günün en hareketli hisse senetleri

Gün kapanışına doğru ODAŞ Elektrik (ODAS), Yapı Kredi (YKBNK), Türk Hava Yolları (THYAO), Şişecam (SISE) ve Erdemir (EREGL) en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. 

Günün en çok kazandıran hisse senetlerinin başında ise tavan fiyattan işlem gören Konya Çimento (KONYA), Yeo Teknoloji (YEOTK), Yibitaş Yozgat (YBTAS), Orge Enerji (ORGE) ve Smart Güneş (SMRTG) (SMART) vardı. Günün lider sektörü spor endeksine dahil Fenerbahçe (FENER) hisseleri de bugün tavan fiyatına yakın işlem görerek 53,55 TL’ye yükseldi. 

Kapanışa doğru en çok kaybettiren hisselerin başında ise taban fiyatından işlem gören Türkiye İş Bankası (IS:ISCTR) (ISKUR), Silverline Endüstri (SILVR) ile yüzde 9,8 düşen Global Yatırım (GLYHO), yüzde 7 bandında gerileyen Ulusoy Elektrik (ULUSE) ve Balatacılar Balatacılık (BALAT) vardı. 

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir