Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında satıcılı hareket ettikten sonra ikinci yarıda toparlandı ve yeniden 5.000 puan sınırına doğru hareket etti. 

BIST 100, güne alıcılı başladıktan sonra 5.000 puan seviyesin ulaştı, ancak devamında sert satışlar piyasaya hakim olunca endeks, %2,5’e yakın geri çekilemeyle 4.883 puanda dip gördü. 

Günün dip seviyesinden hızlı toparlanan BIST 100, öğleden sonraki işlemlerde yükselişine devam etti ve 5.010 puan seviyesine kadar yükseldi. Kapanışa doğru ise dalgalı hareketler görülürken endeks, %0,25’lik kısmi değer artışıyla 4.975 puanda bulunuyor.

Borsa İstanbul’da bugün en çok talep gören sektörlerin başında %7 bandında değer artışıyla pozitif ayrışan ulaştırma var. THY ve PGSUS, sırasıyla %9 ve %6 bandında değer artışlarıyla sektörü taşıyan hisseler oldu. 

BİST Basit Metaller ve telekomünikasyon da bugün en çok yükselen diğer sektörler olarak öne çıktı. Borsa İstanbul’da yükselişi kısıtlayan sektörler ise gün sonuna doğru %2’nin üzerinde düşen kimyasal, petrol ve plastik ile bankalar oldu. SASA, petro-kimya sektörünü aşağı çekmeye devam ederken EUREN, tavan fiyatıyla öne çıkan hisse oldu. 

Bugün bankalar, satıcılı hareket ederken YKBNK, AKBNK ve ISCTR satıcılı taraftayken ICBCT ve ALBRK %5’in üzerinde değerlendi.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında SASA, tavan fiyattan işlem görerek 108 TL’ye geriledi. Ardından EGEEN, %7 bandında düşüşle geldi. KRDMD, bugün tavan fiyattan işlem görerek 16,23 TL’ye yükseldi ve BIST 100’de en çok kazandıran hisse oldu. ADESE, GOZDE ve THYAO da %9 bandında yükselişleriyle öne çıktı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri günü artıda kapattı. Avrupa endeksleri ise gün boyu karışık bir seyirde devam etti. ABD endeksleri ise haftaya satıcılı başladı. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones, an itibarıyla ortalama yarım puanlık bir düşüşe sahipti.

Yazar: Günay Caymaz