Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, günün ilk yarısı satıcılı hareket ettikten sonra ikinci yarıda toparlandı. 

Güne yatay başlayan BIST 100, sabah seansında satıcılı hareket ederek 4.711 puanda günün dip seviyesini belirledi. Öğleden sonraki işlemlerde ise alıcılar devreye girdi ve son saatte endeksi 4.850 puana kadar yükseltti.

Borsa İstanbul’a endeks bazında bakıldığına bugün mali endeksler, kapanışa doğru %0,74 artış görürken sınai endeksi, yarım puanlık bir düşüşe sahipti. Hizmetler ise bugün yatay kaldı. 

Bankalar, %2’ye yakın artışla mali endekste öne çıkarken holdingler, %0,2 gibi kısmi bir yükselişe sahip. Sınai endeksi dahilinde kimyasal, petrol ve plastik sektörüne dahil hisseler ortalama %1,64 düşüşe sahip. Hizmet sektöründe ise telekomünikasyon %2,3 düşerken elektrik, %1 geriledi. Bunun yanında ticaret ve ulaştırma sektörleri ortalama yarım puanlık artışla hizmet sektörünü dengelemiş oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında KOZAL, KOZAA) ve SMRTG, tavan fiyatından işlem görerek en çok kazandıran hisseler oldu. TUPRS), VESTL) ve PETKM) ise BIST 100’de %4 bandında düşüşle günün en çok kaybettiren hisselerinin başında yer aldı.

Borsa İstanbul genelinde ise VBTYZBALAT ve EMNIS, taban fiyatına geriledi. SNICA, YESILOZSUB, KUYAS ise bugün tavan fiyatına ulaşan diğer hisseler arasındaydı. 

Yurt dışı piyasalarında ABD endeksleri güne pozitif başladı. Nasdaq açılışta, %0,35, S&P 500 %0,4 ve Dow Jones %0,46 yükselişe sahipti. Avrupa endeksleri ise gün sonuna doğru hafif satıcılı yatay hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz