Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftanın son iş gününde satıcı ağırlıklı yatay hareket etti.

BIST 100, güne düşüşle başladıktan sonra 5.370 – 5.455 puan arasında hareket etti. Gün içi işlemlerde endeks, ortalama 5.430 bandında dirençle karşılaşırken 5.410 puan seviyesinde destek buldu. 

Haftalık bazda bakıldığında BIST 100, an itibarıyla %4,5 değer artışına sahip. Bu hafta 5.515 seviyesinde zirve tazeleyen endeks, Ekim ayından bu yana 24 Ekim haftası haricinde pozitif haftalık kapanış serisine devam ediyor.

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru güne düşüşle başlayan sınai endeksi değer kaybını %0,38 oranında devam ettiriyor. Hizmet sektörü bugün sabit kalırken finansallar, %0,15 oranında kısmi düşüşe sahip. 

Bugün inşaat, %4 bandında yükselişle öne çıkan sektör oldu. Ardından faktöring, telekomünikasyon ve spor, en çok değerlenen sektörler olarak geldi. Bilgi teknolojileri, petrokimya ve sigorta ise haftanın son iş gününde en çok düşen sektörler oldu. 

BIST 100’e dahil hisseler arasında en çok kazandıran hisseler; tavan fiyatına ulaşan ENKAI, %7 bandında yükselen CIMSA, EGEEN, TKFEN ve DEVA oldu.

En çok kaybettiren hisse senetleri ise SASABRYAT, HEKTS, GESAN ve AGHOL oldu. 

Borsa İstanbul genelinde kapanışa doğru 9 hisse tavan fiyatına ulaştı. Bunlar arasında Borsa Istanbul’un yeni şirketleri AHGAZ, PLTURTERA ve BRKVY de vardı. ULUSECRDFASEKFK ve EPLAS, diğer en çok kazandıran hisseler oldu.

UZERB, GLRYH, BTCIMOTTO ve KAPLM ise bugün en çok kaybettiren hisselerin başında yer aldı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri bugün de günü ekside kapattı. ABD endeksleri satıcılı bir açılış gerçekleştirdi. Nasdaq %0,82, Dow Jones %0,36 ve S&P 500 %0,5 düşüşle devam ediyordu. Avrupa borsaları da bugün satıcılı hareket etti. ABD ve çoğu Avrupa borsası pazartesi günü Noel tatili nedeniyle kapalı olacak. 

Yazar: Günay Caymaz