Borsa İstanbul, Eylül ayına sakin başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa Istanbul, sabah saatlerinde görülen aşağı yönlü volatilite sonrası toplanarak günün geri kalanında yatay hareket etti. 

BIST 100 endeksi, yatay açılış sonrası gelen satışlarla 3.120 puan bandına kadar geriledikten sonra günün dip seviyesinden gelen alımlarla toparlandı ve kapanışa doğru 3.160 puan bandında hareket ediyordu. 

Dünkü işlemlerde BIST 100’de yeni bir zirve görülse de endeksin bu hafta ivmesini yavaşlattığı görülüyor. 

Bugün borsada bankalar ve faktöring, öne çıkan sektörler oldu. Bankalar, yüzde 4,5’e ulaşan değer artışına sahipken faktöring, yüzde 4 yükseldi. 

Kimyasal, petrol ve plastik, gün boyu satıcılı hareket ederken kapanışa doğru yüzde 2,3’a yakın düşüşe sahipti. Basit metaller, ulaştırma ve sınai endeksi de günün yüzde 1 bandında düşüşle kapatmaya hazırlanıyordu. 

Günün dikkat çeken hisse senetleri ise tavan fiyattan işlem gören Çelebi Hava Servisi A.Ş. (CLEBI), Smart Güneş (SMART), Doğusan Boru (DOGUB), Otokar (OTKAR) ve Ege Gübre Sanayi (EGGUB) oldu. Matriks Bilgi (MTRKS), Euro Trend Yatırım Ortaklığı (ETYAT), Pamel Yenilenebilir Elektrik (PAMEL), Escar Turizm (ESCAR) ve Hedef Holdings (HEDEF) ise en çok düşüş gören hisselerin başında yer aldı. 

Gün kapanışına doğru sırasıyla Yapı Kredi (YKBNK), Emlak Konut (EKGYO), Halkbank (HALKB), Türkiye İş Bankası (ISCTR) ve Akbank (AKBNK) en yüksek işlem hacmine sahip hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında son durum

Küresel piyasalarda satış baskısı varlığını korurken Asya piyasası sabah saatlerinde negatif bir kapanış gördü. Avrupa endeksleri, kapanışa doğru yüzde 2’ye yakın düşüşler kaydederken ABD borsaları, bugün ekside başladı. Russell 2000 endeksi, yüzde 3’ü bulan düşüşle sert bir kayıpla güne başladı. Nasdaq, yüzde 2’ye yakın düşüşe sahipken Dow Jones ve S&P 500, yüzde 1 bandında kayıpla devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz