featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 1,9 artışla 3.121 puandan kapattı. Gün açılışı ise yeni zirveyle gerçekleşti. 

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,58 yükselişle 3.139 puandan başladı. Açılış sonrası işlemlerde alışlar devam ederken endeks 3.150 puana doğru hareket ediyordu. 

Yurt dışında ise satış baskısının genel olarak devam ettiği görülüyor. Sabah saatlerinde Asya borsaları, ekside devam ederken Çin SZSE Component endeksi, yüzde 2,5’in üzerinde bir düşüşe sahipti. Güney Kore KOSPI endeksi ise yüzde 0,5 yükselişle Asya’da pozitif ayrıştı. 

ABD endeksleri dün negatif kapanış gördü. Avrupa borsaları da yeni güne satıcılı başladı. Avrupa ve ABD vadeli endekslerindeki negatif seyir de devam ediyor. 

Yukarı yönlü ivmesini koruyan Borsa İstanbul’da günün ilk saatinde en çok talep gören sektör yüzde 2,5’in üzerinde yükselen ulaştırma oldu. Bankalar, yüzde 2 bandında değer artışıyla rallisine devam ederken finansallar ve teknoloji sektöründeki hisseler ortalama yüzde 1’e yakın değer artışıyla başladı.

Faktöring ise yüzde 0,4 düşüş görerek güne satıcılı başlayan sektör endeksi oldu.

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Borsa İstanbul’un ilk saatinde Hidropar Hareket (HKTM), Bosch Fren (BFREN), Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (KLNMA), Uzertaş Boya (UZERB) ve Diriliş Tekstil (DIRIT) en çok kazandıran hisselerdi. Mercan Kimya (MERCN), Çimentaş İzmir (CMENT), Ulusal Faktoring (ULUFA), Yapı kredi Portfolio ve Avivasa, açılışta en çok düşen hisse senetleriydi.

Yazar: Günay Caymaz