featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dünkü volatilitenin ardından günü yüzde 1’e yakın artışla 3.391 puandan kapattı. BIST 100 işlem hacmi ise 123 milyar TL’ye yakın gerçekleşerek rekor tazeledi. 

Endeks, yeni güne yüzde 0,38 oranında yükselişle 3.404 puandan başladı. Açılışın ardından ise borsada kısa vadeli aşağı yönlü bir hareket görüldü. BIST 100, 3.360 puan seviyesine gerilemesinin ardından gelen alımlarla yeniden 3.400 bandına geri döndü. 

Açılışta telekomünikasyon yüzde 2’nin üzerinde mineral ürünleri ise yüzde 1,2 oranında yükselişle alıcılı başladı. Faktöring, bankalar ve basit metaller, sabah seansının ilk dakikalarında yüzde 1’in üzerinde düşüşle en çok gerileyen endeksler oldu.

Borsa İstanbul’un ilk saatinde Birko Birleşik (IS:BRKO), Royal Halı (IS:ROYAL), Birlik Mensucat (IS:BRMEN), Ziraat Gayrimenkul (IS:ZRGYO) ve Halkbank (IS:HALKB) en çok yükselen hisseler arasındaydı. Güne satıcılı başlayan hisselerin başında ise Matriks Bilgi (IS:MTRKS), Cosmos Yatırım (IS:COSMO), Bayrak Ebt Taban Sanayi (IS:BAYRK), Sanko Pazarlama (IS:SANKO) ve Şekerbank (IS:SKBNK) vardı.

Yurt dışı piyasalarında ise ABD borsaları tatil sonrası negatif seyretti. Nasdaq, yüzde 0,74 düşerken Dow Jones, yüzde 0,55 ve S&P 500, yüzde  0,41 düştü. Sabah saatlerinde Asya borsaları geneline satışlar hakimken Çin endeksleri hafif artıda olmak üzere yatay kaldı. Avrupa endeksleri ise negatif açılış gerçekleştirdi. DAX, yüzde 1 düşüşe sahipken FTSE 100, yüzde 1,5 oranında düşüşle açıldı.

Yazar: Günay Caymaz