featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün %1 değer artışıyla günü 3.880 puandan kapattı. 

BIST 100, dünkü rekor kapanış sonrası yeni güne ise %0,31 değer artışıyla 3.892,54 puandan başladı.

Açılışta bilgi teknolojileri ve inşaat, %2 bandında yükselişle en çok talep gören sektörler oldu. Bankalar ise sabah seansının ilk dakikalarında %1’e yakın düşüşe ulaştı. Gıda ve telekomünikasyon sektörleri de güne hafif satıcılı başlayan diğer endeksler oldu. 

Güne en yüksek talep artışıyla başlayan hisselerin başında Penta Teknoloji (PENTA), Smart Güneş (SMRTG) ve Erbosan Erciyas Boru (ERBOS) yer aldı. 

Birko Birleşik (BRKO), Royal Halı (ROYAL)ve İşbir Sentetik (ISSEN) hisseleri ise günün ilk dakikalarında en çok satılan hisseler olarak kaydedildi. 

BIST 100’de değer artışıyla öne çıkan hisseler ise Smart) Güneş ile birlikte Girişim Elektrik (GESAN) ve ODAŞ Elektrik (ODAS) oldu. Endekste TSKB (TSKB), Türkiye İş Bankası (ISCTR) ve Halkbank (HALKB), %1,5 – 2 bandında düşerek en çok satış gören hisselerdi. 

Yurt içinde bugün TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. Bugünkü toplantıdan yine 100 baz puanlı faiz indirimi bekleniyor. 

Yurt dışı piyasalarındaki son duruma baktığımızda Asya borsaları, sabah saatlerinde satıcılı hareket ediyordu. ABD borsaları, dün günü ekside kapattı. Nasdaq, %0,85, S&P 500, %0,67 ve Dow Jones, %0,33 düşüş gördü. Avrupa borsaları ise yeni güne hafif satıcılı başlarken CAC 40, şu an %0,3 yükselişle artıda olan tek endeks olarak kaydedildi.

Yazar: Günay Caymaz