Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul’da dün hafta başından bu yana süren satışların ardından kısmi bir toparlanma görüldü. BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,5 yükselişle 2.408 puandan kapandı.

Borsa İstanbul güne yatay başladı

BIST 100 endeksi, dünkü pozitif kapanış sonrası 2.400 puan bandına geri dönerken bugün yüzde 0,17 oranında yükselişle 2.412,35 puandan başlayarak yatay bir açılış gerçekleştirdi.

Yurt dışı piyasalarındaki son duruma göre Asya borsaları, sabah saatlerinde pozitif bir görünüme sahipti. Asya’da en çok değer kazanan borsalar, yüzde 2,5 yükselişle Taiwan Weighted ve yüzde 2’ye yakın yükseliş gören Güney Kore KOSPI borsası oldu.

Dün ABD borsalarında hafif pozitif olarak yatay bir seyir gözlenirken Russell 2000 endeksinin yüzde 0,8 oranında negatif kapanışı söz konusuydu. Avrupa borsaları da güne artıda başlarken CAC 40 ve Euro Stoxx 50, açılışta yüzde 1 değer artışıyla öne çıktı.

Borsa İstanbul’un ilk dakikalarında tekstil ve deri ile elektrik sektörü, yüzde 1 yükselişle en çok talep gören sektörler oldu. Basit metaller ve inşaat ise güne hafif ekside başlayan sektör endeksleri oldu.

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Sabah seansında güne en yüksek işlem hacmiyle başlayan hisse senetleri, Emlak Konut (EKGYO), TSKB (TSKB), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL), Türk Hava Yolları (THYAO) ve Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) olarak sıralandı.

Güne en yüksek taleple başlayan hisse senetleri ise borsadaki ikinci gününde de tavan fiyatına ulaşan Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. (RUBNS), yüzde 9,6 yükselen Ufuk Yatırım Yönetim ve Gayrimenkul A.Ş. (UFUK), yüzde 8,5 artan İz Hayvancılık Tarım ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. (IZINV) ile yüzde 7 bandında artış gören Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası T.A.Ş. (CMENT) ve Serve Kırtasiye Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SERVE) oldu.

Atlantis Yatırım Holding A.Ş. (ATSYH), Ulusoy Elektrik (ULUSE), Kızılbük Gayrimenkul (KZBGY), OYAK Yatırım Ortaklığı A.Ş. (OYAYO) ve Yonga Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YONGA), güne en çok değer kaybıyla başlayan hisse senetlerinin başında yer aldı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PAGYO) ve Yapı Kredi (IS:YKBNK) Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KGYO) payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandı.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir