Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, 4.011 puanda yeni bir zirve belirledikten sonra günü 3.975 puandan kapattı. 

BIST 100, yeni güne %0,58 yükselişle 3.997,96 puandan başladı. Açılış sonrası ilk dakikalarda endeks, yeniden 4.000 puan bandına adım attı.

Açılışta spor endeksi, %3,7 yükselişle en çok yükseklen sektör oldu. Elektrik ve faktöring ise %1 değer artışıyla güne başladı. 

Bilgi teknolojileri, ilk dakikalarda %0,8 düşüşle en çok düşen sektör olurken teknoloji ile odun, kağıt ve baskı, güne yatay başladı. 

Bankalar, %1’e yakın değer artışıyla 3.946 puandan güne başladı. Holding sektörü ise açılış sonrası işlemlerde %0,5 değer artışıyla devam ediyor.

Güne hızlı başlayan hisseler arasında Doğusan BoruAtlantis Holding ve Orma, en çok yükseliş gören hisseler oldu. Atakule GYO, Erciyas ve Alkim Kağıt ise açılışta en çok düşen hisse senetleri oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında İş GYO, Gözde Girişim ve SASA, en çok yükselenler olurken Girişim Elektrik, Smart Güneş ve Trabzonspor en çok düşenler oldu. 

Yurt dışında ise ABD endeksleri, dün günü pozitif kapattı. Nasdaq, %2,25 yükselirken Dow Jones, %1 ve S&P 500, %1,63 değer artışı gördü. Asya borsaları ise sabah saatlerinde alıcılı hareket ediyordu. Çin SZSE Component endeksi, %1,5’in üzerinde yükselişle öne çıktı. 

Avrupa borsaları ise hafif satıcılı bir açılış gerçekleştirdi. Bunun yanında ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de sabah saatlerinde ekside devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz