Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün 3.976 puandan kapanış görerek yatay kaldı. Endeks, yeni güne ise %0,31 hafif yükselişle 3.988,77 puandan başladı.

Günün ilk dakikalarında sigorta endeksi, %1,3 yükselişle en çok talep gören sektördü. Telekomünikasyon ve kobi endeksi de %1’e yakın değer artışına sahipti. Açılışta spor endeksi, %0,41 düşüşle ekside olan tek sektördü. 

Bankalar, holding ve inşaat, güne yatay başlarken sınai endeksi, hafif alıcılı başladı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Turk Prysmian ve (Çemtaş), açılışta %4’e yakın yükselişle ön çıktı. Girişim Elektrik ve İskenderun Demir ise ilk dakikalarda %3 civarında düşüşle BIST 100’de en çok düşen hisselerin başında geldi. 

Borsa İstanbul genelinde Ekiz Kimya, Metro Yatırım, Sumaş Suni Tahta, en çok yükselen hisseler oldu. Atakule GYO, Mazhar Zorlu Holding ve Viking Kağıt ise gün başında en çok düşüş gören hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışık bir seyre sahipti. Çin endeksleri, satış ağırlıklı hareket ederken DJ Shanghai ve Hang Seng endeksi, yatay kaldı. Nikkei 225 endeksi de hafif satıcılı hareket ediyordu. 

ABD endekslerinde ise Nasdaq, %2 düşüşle kapanış görürken S&P 500, %0,74 düştü. Dow Jones, endeksi ise kapanışta sabit kaldı.

Avrupa endeksleri açılışta karışık bir seyre sahipti. Sabah saatlerinde ABD vadeli endeksleri pozitif hareket ederken Avrupa vadeli endekslerinin ekside devam ettiği görüldü.

Yazar: Günay Caymaz