Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün %2,58 yükselişle günü 3.978,96 puandan kapattı.

Yeni güne de alıcılı başlayan BIST 100 endeksi, %0,68 yükselişle 4.005,84 puandan açılış gördü. Açılış sonrası ilk işlemlerde endeksin yükselişine devam ettiği görüldü. 

Sabah seansının ilk dakikalarında elektrik ve ulaştırma sektörü, %1’in üzerinde değer artışıyla öne çıktı. Güne ekside başlayan sektör yokken tekstil ve deri, bilgi teknolojileri ve basit metaller, güne sakin başlayan sektör oldu. 

Bankalar, açılışta %0,7 yükselişle güne 3.761 puandan başladı. Holding, sınai ve kobi endeksi de ortalama %0,5 yükselişe sahipti. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Smart Güneş (SMRTG), %8 yükselişle başlarken 93 TL’ye ulaşarak öne çıkan hisse oldu. Ardından %5’e yakın yükselişle başlayan SASA ve %3 bandında değer kazancı gören  ve Borusan Yatırım geldi. 

BIST 100’de Yayla Agro, İş Yatırım Menkul Değerler ve Coca Cola İçecek güne düşüşle başlayan hisselerin başında yer aldı. 

Borsa İstanbul genelinde Vakko, Ekiz Kimya ve Balatacılar, en yüksek değer artışıyla başlayan hisseler oldu. Turcas PetrolEminiş Ambalaj ve DYO Boya ise açılışta en düşen hisseler oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde pozitif hareket ediyordu. Dün negatif kapanış gören Çin endeksleri bugün %3’e yakın yükselişe sahip. Hang Seng endeksi ise %6’ya ulaşan değer artışıyla Asya’da öne çıkan endeks oldu. 

ABD endeksleri dün günü ekside kapattı. Nasdaq, %1 düşerken S&P 500, %0,75 ve Dow Jones, %0,39 gerildi. Bunun yanında ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, sabah saatlerinde alıcılı hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz