Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün %1,9 yükselişle günü 4.054 puandan kapattı. Endeks, böylece dün 4.100 puanda rekor tazeledikten sonra 4.054 puanda kapanış rekorunu da yeniledi.

BIST 100 endeksi, yeni güne %0,28 yükselişle 4.066 puandan başladı.

Borsa İstanbul açılışında mineral ürünleri, güne %2’ye yakın yükselişle önde başladı. Ardından %1 yükselişle güne başlayan spor endeksi geldi. Turizm endeksi ise açılışta %4 oranında sert bir düşüş görerek borsada güne ekside başlayan tek sektör endeksi oldu. 

Bankalar, güne yatay başlarken holding, sınai ve kobi endeksi, güne hafif alıcılı başladı.

Açılış sonrası ilk işlemlerde en çok talep gören hisselerin başında %9 bandında yükselen Vakko ve Akçansa vardı. Martı Otel ve Çelik Halat, açılışta en çok düşüş gören hisseler oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Çimsa, %5’e yakın yükselişle öne çıkan hisse oldu. Bugün 9 aylık bilanço rakamlarını açıklayan Erbosan, SASA ise günün ilk dakikalarında sırasıyla %8 ve %6 düşüş görerek endekste en çok satılan hisselerdi.

Yurt dışı piyasalarında bugün Fed faiz kararı beklenirken Asya piyasaları sabah saatlerinde alıcılı hareket ediyordu. Asya’da Hang Seng endeksi, dünkü %6’ya yakın değer artışı sonrası bugün de %2,5’e yakın yükselişle öne çıkan endeks oldu. 

ABD borsaları, dün günü ekside kapattı. Nasdaq, %0,89 düşerken S&P 500, %0,24 ve Dow Jones, %0,41 geriledi. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin ise artıda devam ettiği görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz