Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün %0,42 yükselişle günü 4.071,87 puandan kapattı. 

BIST 100 endeksi, yeni güne %0,44 artışla 4.089 puandan başladı. Endeks, aynı zamanda dün ilk defa 4.000 puan üzerinde açılış ve kapanış görmüş oldu. Günün ilk işlemlerinde endeks, 4.050 puana doğru bir gerileme gördükten sonra hızlı toparlanarak yeniden 4.080 puan bandına geri döndü. 

Günün ilk saatinde ulaştırma, holding ve sigorta sektörleri, %1’in üzerinde yükselişe sahipti. Metal ürünleri, mineral ürünleri ve elektrik sektörü, güne ekside başlayan sektörlerin başında yer aldı. 

Bankalar, açılışta yarım puanlık bir yükseliş görürken sınai, kobi ve inşaat sektörü, ilk saatte yatay hareket ediyordu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Anadolu EfesAkfen GYO ve Turk Prysmian, %5’in üzerinde yükselişle öne çıktı. Smart Güneş (SMRTG), Ford Otomotiv ve Kervan Gıda, açılışta en çok satış gören hisseler oldu. 

Borsa İstanbul genelinde ise Sumaş Suni, KERVN ve Naturelgaz, güne en çok yükselişle başlayan hisselerdi. Viking Kağıt,Çimbeton Hazırbeton ve CMBTN ve KAPLM, en çok düşüş gören hisseler oldu. 

Yurt dışında Fed kararlı sonrası ABD borsaları, günü ekside kapattı. Nasdaq, %3,36, S&P 500, %2,5 ve Dow Jones, %1,55 düştü. ABD vadeli endeksleri ise şu an hafif satıcılı hareket ediyordu. 

Asya endeksleri de sabah saatlerinde negatif bir görünüme sahipti. Avrupa vadeli endeksleri ise gün öncesi ortalama %1’e yakın düşüşe sahipti.

Yazar: Günay Caymaz