Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün %0,82 yükselişle günü 4.105 puandan kapattı. Endeks, böylece zirve keşfine devam ederken günlük kapanış rekorunu da yenilemiş oldu.

BIST 100 endeksi, yeni güne de pozitif başlayarak %0,82 yükselişle 4.141 puandan açıldı.

Haftanın kapanış gününe girilirken basit metaller, güne %4,93 yükselişle en çok talep gören sektör olarak başladı. Ardından spor endeksi, %2’ye yakın yükselişle başlarken banka ve sınai endeksi, %1’in üzerinde değer artışına sahipti. 

Elektrik endeksi, güne yatay başladı. Odun, kağıt ve baskı ile telekomünikasyon endeksleri ise hafif alıcılı yatay bir başlangıç yaptı.

Güne hızlı başlayan hisseler arasında Dagi Yatırım, Desa ve Kafein Yazılım %9 bandında artışla başlayarak en çok yükselen hisseler oldu. Viking Kağıt, taban fiyatından güne başlarken ardından Mazhar Zorlu Holding ve Netaş Telekom, %5 bandında düşüşle geldi. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında açılış sonrası ilk dakikalarda Erdemir, İskenderun Demir ve Kardemir D, en çok talep gören hisselerdi. Smart) Güneş (SMRTG), Net Holding ve Girişim Elektrik, BIST 100’de negatif açılış gerçekleştiren hisselerin başındaydı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde alıcılı hareket ediyordu. Çin endeksleri %3 bandında yükseliş kaydederken Hong Kong Hang Seng endeksi, %6’ya ulaşan değer artışıyla yeniden öne çıktı. 

ABD endeksleri ise dünkü işlemlerde negatif seyrini sürdürdü. Nasdaq, %1,73 düşerken S&P 500, %1 ve Dow Jones, %0,46 oranında geriledi. Avrupa endeksleri de dünkü kapanışta FTSE 100’ün %0,62 oranında yükselişi dışında negatif kapanış gördü. 

Haftanın son iş gününde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin artıda hareket ettiği görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz