Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün günü %2,72 yükselişle 4.331,66 puandan kapattı. Yeni güne de pozitif başlayan BIST 100, %0,57 yükselişle 4.356,37 puandan açılış kaydetti.

Pozitif açılış sonrası BIST 100 endeksi, 4.300 puan sınırına kadar bir düşüş gördükten sonra yeniden toparlanarak 4.350 bandına geri döndü.

Açılışta basit metaller, %4’e ulaşan yükselişle yeniden öne çıktı. Açılış sonrası ilk işlemlerde aşağı yönlü bir hareketlilik görülürken gıda, inşaat ve sınai endeksi, pozitif bölgede olan diğer endekslerdi. 

Spor, Kobi ve gayrimenkul yatırımları, sabah seansının ilk saatinde ekside devam ediyordu. Bankalar ve holding endeksi ise hafif satıcılı yatay bir seyre sahipti.

BIST endeksine dahil hisseler arasında şu an en çok yükselen 5 hisse; Erdemir, Tukaş, İskenderun Demir, Smart Güneş ve Girişim Elektrik olarak devam ediyordu.

Endekste güne satıcılı başlayan hisselerin başında AG Anadolu Grup, Emlak Konut ve Aksa Enerji vardı.

Borsa Istanbul geneline bakıldığında Viking Kağıt ve Zedur Enerji’nin tavan fiyatına gerilediği görüldü. Senkron Güvenlik ve Alcatel ise ilk dakikalarda tavan fiyatından işlem gören hisselerdi.

Yurt dışı piyasalarında Asya piyasaları karışık bir seyre sahip. Sabah saatlerinde Çin endeksleri, ortalama %1 oranında kayıplar görürken Asya’nın geri kalanı alıcılı devam ediyordu. ABD borsaları ise dün pozitif bir kapanış sergiledi. Dow Jones, %1,31 yükselirken S&P 500, %0,96 ve Nasdaq, %0,85 değer artışına sahipti. 

Avrupa endeksleri de dün hafif alıcılı bir kapanışa sahipti. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise sabah saatlerinde düşük oranlı da olsa negatif bir görünümdeydi.

Yazar: Günay Caymaz