Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün 4.297 – 4.412 puan bandında hareket ettikten sonra günü %0,66 yükselişle 4.360,38 puandan kapattı. 

BIST 100 endeksi, yeni güne 4.364,61 puanda yatay başladı. Seans açılışının ilk dakikalarında hafif alıcılı bir seyir vardı. 

Günün ilk saatinde elektrik, inşaat ile kimyasal, petrol ve plastik sektörü, %2,5’in üzerinde değer artışıyla öne çıktı. Perakende ticaret, %4 düşüş görürken bu sektörü spor ve gıda’nın %1’in üzerinde düşüşleri takip etti. 

Bankalar ve holding endeksi yarım puanlık yükselişle devam ederken sınai endeksi, %1’e yakın yükselişe sahipti. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Smart Güneş, tavan fiyatından işlemlere başladı. Alarko Holding, Odaş Elektrik ve Girişim Elektrik, güne %5’in üzerinde değer artışıyla pozitif başlayan diğer sektörlerdi. 

Endekste Kerevitaş, taban fiyatına yakın hareketle güne başladı. Kartonsan, Ülker ve BİM, günün ilk saatinde %5’in üzerinde kayıplarla devam ediyor. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri sabah saatlerinde satıcı ağırlıklı hareket ediyordu. Asya’da Taiwan Weighted’in %2,1 ve KOSPI endeksinin %1’lik değer artışı haricinde diğer endeksler, negatif seyre sahip. 

Ara seçimlerin yapıldığı ABD’de endeksler, dün günü pozitif kapattı. Dow Jones, %1, S&P 500, %0,56 ve Nasdaq, %0,49 değer artışına sahip. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise sabah saatlerinde ekside devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz