Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün 4.333 – 4.426 puan aralığında hareket ederken gün kapanışı 4.361 puanda gerçekleşti.

BIST 100, dün yatay kapanış sonrası yeni güne de sakin başlayarak 4.367 puandan açılış gerçekleştirdi.

Sabah seansının ilk saatinde güne hafif alıcılı başlayan sektörlerin başında ulaştırma ve bankalar vardı. Tekstil ve deri ile kobi sektörü ise güne yarım puanlık düşüşle başladı. Sınai ve inşaat sektörü ise güne yatay başladı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında güne en yüksek taleple başlayan hisselerin başında tavan fiyattan işlem gören Smart Güneş vardı. Ardından Doğuş Oto, RTA ve Pasifik GYO, diğer talep gören hisseler oldu. 

Güne satıcılı başlayan hisselerin başında ise Vestel Elektronik, Global Yatırım ve Net Holding vardı. 

Borsa İstanbul genelinde güne pozitif başlayarak dikkat çeken diğer hisseler ise Mia Teknoloji, Güler Holding ve Kervansaray oldu. Açılışta Zedur Enerji, Sinpaş GYO ve Doğu Aras Enerji en çok düşen hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde ekside devam ediyordu. Dün ABD endeksleri, sert düşüşler gördü. Nasdaq, %2,48, S&P 500, %2 ve Dow Jones, %1,95 geriledi. Bugün piyasalar, TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verilerini takip edecek. 

Dün Avrupa endeksleri de günü hafif satıcılı kapattı. Avrupa piyasalarının açılış öncesi ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise karışık seyre sahip. ABD vadelileri, dünkü düşüşün ardından pozitif hareket ederken Avrupa vadelilerinin negatif hareketi devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz