Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100, güne %1,36 yükselişle 4.632 puandan başladı. 

Rekor tazelemeye devam eden endeks, dünkü işlemlerde 4.449,8 – 4.571 puan aralığında işlem görürken günü %2,57 yükselişle 4.570,2 puandan kapattı. BIST 100’de pozitif açılış sonrası ilk işlemlerde alımlar devam ediyordu. 

Sektör bazında bakıldığında elektrik, %3’e yakın ve ulaştırma ile kimyasal, petrol ve plastik sektörü, %2 yükselişle güne en yüksek talep artışıyla başlayan endeksler oldu. Borsa İstanbul’da bugün negatif açılış gören sektör bulunmazken gayrimenkul yatırımları ile tekstil ve deri sektörü, güne en az talep ile başlayan sektörler oldu. 

Açılışta bankalar ve holding, %1, sınai, %1,3  ve inşaat sektörü, %0,63 yükselişle başladı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında SMRTG ve KARSN, ilk dakikalarda tavan fiyatından işlem görerek en çok artan hisseler oldu. HEKTS ise %7,5 yükselişle bu hisselerin arkasından geldi. 

Endekste güne düşüşle başlayan hisselerin başında ise ISMEN, VERUS ve KRVGD vardı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde pozitif hareket ediyordu. ABD endeksleri, dün günü ekside kapattı. Nasdaq, %1,12, S&P 500, %0,89, Dow Jones, %0,63 düşüş gördü. Bunun yanında ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, sabah saatlerinde pozitif seyirde hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz