Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi güne %0,23 düşüşle 4.946,62 puandan başladı. 

BIST 100, dün 4.883 – 5.010 puan aralığında hareket ederken günü %0,1 oranında kısmi gerilemeyle 4.957 puanda kapandı. BIST 100, son duruma göre geçen hafta 5.091,68 puanda zirve gördükten sonra hafif satıcılı yatay bir konuma geçti. 

Borsa İstanbul açılışında en çok talep gören sektörlerin başında %1’in üzerinde artış gören odun, kağıt ve baskı, basit metaller ve sigorta vardı. Kimyasal, petrol ve plastik, %1,5’in üzerinde düşüşle güne başladı. Ardından elektrik ve sınai endeksinin de güne ekside başlayan hisselerin başında yer aldığı görüldü. 

Günün ilk dakikalarında BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında düşüş trendine devam SASA, bugün de güne tavan fiyatından başladı ve 97 TL fiyatına çekildi. SMRTG hissesi de bugün SASA’nın ardından %8 düşüşle güne başladı ve 104,5 TL’ye düştü. Açılışta KOZAL, OTKAR, IPEKE ise %5 civarında düşüş gören hisselerdi. 

Diğer yandan KRDMD, bugün de güne pozitif başlarken açılışta %7,5’in üzerinde değerlenerek 17,44 TL’ye ulaştı. Ardından ADESE, ISDMRYYLGD, BIST 100’de güne en çok yükselişle başlayan diğer hisseler oldu. 

Borsa İstanbul genelinde SASA’nın yanında PRKMEATSYH, KONTR, MIATK, tavan fiyatından güne başlayan diğer hisseler oldu. Bunun yanında günün ilk saatinde en çok talep gören hisseler, BARMA, BALATKRDMAOZSUB ve EMNIS oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışık bir seyre sahip. Çin endeksleri hafif pozitif hareket ederken Asya’nın geri kalanında satıcılı bir seyir vardı. ABD endeksleri, dün ekside hareket etti. Nasdaq %1,93, S&P 500 %1,79 ve Dow Jones %1,4 geriledi. 

Sabah saatlerinde Avrupa vadeli endeksleri ekside devam ediyordu, ABD vadelileri ise yatay hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz