Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100, güne yatay bir başlangıç ile 5.001,97 puandan başladı. 

BIST 100 endeksi dünkü işlemlerde 4.910 – 5.032 puan aralığında hareket ederken %0,85 yükselişle 5.000,14 puandan kapanış gördü. Endeks, açılışı sonrası ilk işlemlerde yatay seyrini sürdürüyordu. 

Borsa İstanbul açılışında ulaştırma ve sigorta endeksleri, güne %1’lik kısmi bir yükselişle başladı. İnşaat, güne satıcılı başlarken endeks günün ilk dakikalarında %3 oranında düşüş gördü. Perakende ticaret ile kimyasal, petrol ve plastik endeksi de güne %1 bandında düşüşle başladı. 

Bankalar %1’e yakın yükselişle güne başlarken holding endeksi güne yatay başladı. Sınai endeksi ise güne hafif satıcılı yatay başladı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında SMRTG ve ENKAI, güne %5 bandında düşüşle en çok satılan hisseler olarak başladı. Ardından SASA, %4 oranında düşüşle geldi. BIST 100’de güne alıcılı başlayan hisselerin başında bugün ODAS, BRSAN ve YATAS vardı. 

Borsa İstanbul genelinde ise güne yükselişle başlayan hisselerin ilk sıralarında YESILEMNISKRDMA,OZSUB ve ERCB vardı. ALFASVKING ve PRDGS ise açılışta en çok düşüş kaydeden hisseler oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde hafif satıcılı devam ediyor. ABD endeksleri, günü ekside kapattı. Nasdaq %2 düşerken S&P 500 %1,44 ve Dow Jones, %1 değer kaybetti. 

Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerine yatay bir görünüm hakimdi.

Yazar: Günay Caymaz