Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,37 yükselişle 5.212,58 puandan başladı.

Endeks, dünkü işlemlerde 5.057,53 – 5.222,55 puan aralığında hareket ederek günü %3,76 yükselişle 5.193,3 puandan kapanış gördü. BIST 100, pozitif açılış sonrası ilk işlemlerin kısmi alımlarla devam ettiği görülüyor. 

Borsa İstanbul açılışında öne çıkan sektörler arasında %1’in üzerinde yükselen inşaat, telekomünikasyon ve teknoloji vardı. Kimyasal, petrol ve plastik sektörü ise güne yarım puanlık düşüşle başladı. 

Bankalar, güne hafif alıcılı başlarken holding endeksine dahil hisseler açılışta ortalama %0,5 oranında değer kazandı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında günün ilk dakikalarında GESAN, TUPRS, PETKM, en çok yükselen hisseler oldu. SASA, bugün %5 bandında düşüşle güne başlarken BIST 100’den çok gerileyen hisse oldu. Ardından %4,5 gerileyen MAVI) ve %3 bandında düşüş gören SMRTG ve HEKTS geldi. 

Borsa İstanbul genelinde Ziraat Bankası ile anlaşma imzalayan Plastikkart, güne tavan fiyattan işlemlere başladı. UZERB, BALATOZSUB ve OTTO hisseleri de tavan fiyatından işlemlere başlayarak ilk sıralarda yer aldı. 

KONTRQNBFB, KERVN ise Borsa İstanbul genelinde güne en yüksek düşüşle başlayan diğer hisseler oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışı bir seyre sahipti. ABD endeksleri, dün günü pozitif kapattı. Nasdaq %1,26, S&P 500 %%1,43 ve Dow Jones %1,58 değer kazandı. Avrupa ve ABD vadeli endeksleri ise günün ilk saatlerinde hafif pozitif yatay hareket ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz