Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Bayram tatili sonrası ilk işlem gününde Borsa İstanbul, güne hafif yükselişle başladı. 

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,27 oranında yükselişle 2.440,55 puandan başladı. Yurt dışı piyasalarında ABD borsaları, dün günü ekside kapattı. S&P 500 ve Nasdaq’da yüzde 1’e yakın düşüş görülürken Dow Jones, yüzde 0,65 düştü. Asya borsaları, sabah saatlerinde hafif pozitif bir seyre sahipti. Taiwan Weighted endeksi ise yüzde 2,5’i aşan yükselişle pozitif ayrıştı. 

Avrupa borsaları ise güne ekside başladı. Almanya DAX borsasında, açılışta yüzde 1’e yakalaşan bir kayıp söz konusu. Borsa İstanbul’da hafif alıcılı başlangıç sonrası sabah seansının ilk dakikalarında satıcılı işlemlerin artmaya başladığı görüldü.

Günün ilk saatinde inşaat ve spor endeksinin borsada pozitif ayrıştığı görülüyor. Her iki sektör endeksi de açılışta yüzde 3,5’in üzerinde değer artışına sahip. basit metaller ve bankalar ise güne yüzde 1 oranında düşüşe başlayarak en çok satış gören sektörler oldu.

Güne hızlı başlayan hisse senetleri 

Açılışta Türk Hava Yolları (THYAO), Şişecam (SISE), Ereğli Demir ve Çelik (EREGL), SASA  Polyester (SASA) ve Girişim Elektrik (GESAN) en yüksek işlem hacmiyle dikkat çekiyor. Bu hisseler arasında Girişim Elektrik, yüzde 4,5 oranında yükselişe sahip.

Bayram tatili sonrası güne en yüksek değer artışıyla başlayan hisseler arasında borsanın yeni şirketi Kiler Holding (KLRHO), tavan fiyatına yakın değer artışıyla 9,44 TL’ye ulaştı. Diğer en yüksek değer artışları arasında şu an yüzde 8 bandında değerlenen Escort Teknoloji (ESCOM), Mega Polietilen (MEGAP) ile yüzde 6 bandında yükselen Smart Güneş (SMART) ve Ufuk Yatırım (UFUK) bulunuyor. 

Güne düşüşle başlayan hisselerin başında ise şu an taban fiyatından işlem gören Türkiye İş Bankası (ISCTR), Silverline (SILVR) ve İzmir Fırça (IZFAS) var. Global Yatırım (GLYHO) yüzde 9,5 düşerken Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET), yüzde 8,5 oranında düşüşle bu hisseleri izliyor. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada SAMAT, OYAYO, FONET, {{19421|GLYHO}, DAGHL), SILVRIHAAS hisseleri için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir