Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi güne %0,31 yükselişle 5.408,8 puandan başladı. 

Endeks, rekor tazeleyerek güne başlarken dünkü işlemlerde %3,41 oranında yükseliş kaydetti ve günü 5.391,91 puandan kapattı. Dün Borsa istanbul’un yükselişindeki en önemli pay %9,83 yükseliş kaydeden bankalar endeksine aitti. 

Yeni günün ilk saatinde BIST 100, hafif pozitif açılış sonrası yönünü aşağı çevirdi. An itibarıyla endeks, %1’e yakın bir geri çekilmeyle 5.300 puan bandını test ettikten sonra yukarı yönelme girişimindeydi.

Açılışta dün iyi bir performans gösteren finansallar, %1 düşerken sınai %0,31 geriledi. Hizmet sektörü ise yarım puanlık bir yükselişe sahipti. 

Alt sektörler arasında ulaştırma, spor ve inşaat, %1 bandında yükselişle öne çıkarken bankalar, güne %3’e ulaşan düzeltmeyle başladı. Ardından odun, kağıt ve baskı, faktöring ve petrokimya düşük oranlı gerilemeyle geldi.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ALARKBRYAT ve ODAS, günün ilk saatinde en çok yükselen hisseler oldu. BIST 100’de güne ekside başlayan hisselerin başında TSKB, HALKB ve ISCTR vardı. 

Borsa İstanbul genelinde PLTURCASAOTTO, tavan fiyatına ulaşan hisseler arasında. PAMELOZSUB ve RALYH, ilk saatte taban fiyatına kadar geriledi. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde negatif seyrine devam ediyordu. ABD endeksleri, dün günü ekside kapattı. Nasdaq %1,49, S&P 500 %0,90  ve Dow Jones %49 düştü.

Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadelileri ekside devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz