Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,56 yükselişle 5.449,30 puandan başladı. 

BIST 100,  dünkü işlemlerde 5.344,29 – 5.445,92 puan aralığında hareket ederken günü %0,5 yükselişle 5.419 puandan kapattı. Endeks, bugün de pozitif açılış gerçekleştirerek güne rekor seviyeden başladı.

Borsa İstanbul açılışında ortalamanın üzerinde yükselen sektör, %0,68 yükselen finansallar oldu. Sınai %0,43 artarken hizmet sektörü %0,36 ortalama artışla güne başladı. 

Önceki gün %10’a yakın değer artışıyla önemli bir ivme yakalayan bankalar, dün %5’e yakın bir düzeltme gördü. Bugün ise banka endeksi, güne %0,94 yükselişle başladı. Ticaret, petrokimya ve gayrimenkul, güne pozitif başlayan diğer sektörlerin başında yer aldı.

Bugün ekside başlayan sektör bulunmazken tekstil, metal ürünleri ve turizm, açılışta en az talep gören sektörler oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ilk dakikalarda HALKB, VAKBN, SKBNK, TUPRS ve AKBNK, en çok yükselen hisseler oldu. GESAN, SMRTG, ADESE, KERVN ve SELEC, güne ekside başlayan hisselerin başında yer aldı.

Borsa İstanbul genelinde CASA, PLTUROTTOVKINGSNKRN, güne tavan fiyatından başladı. UZERB, taban fiyatından açılarak en çok düşen hisse oldu. Ardından RYSASPCILT, RYGYO, OYYAT, güne en çok düşüşle başlayan diğer hisselerdi.

Yurt dışı piyasalarında sabah saatlerinde Asya’da karışık bir seyir var. China A50 ve Taiwan Weighted, hafif pozitif ilerlerken diğer Asya endeksleri, kapanışa doğru düşük oranlı negatif seyrediyor. 

ABD endeksleri, dün kapanışta hafif pozitif yatay kaldı. Nasdaq, dün sabit kalırken 5 işlem günü sonunda negatif bir kapanış görmedi. S&P 500 %0,1 ve Dow Jones %0,28 yükseldi. Avrupa borsaları ise dünkü işlemlerde genel olarak satıcılı hareket etti.

Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, pozitif seyrediyordu.

Yazar: Günay Caymaz