Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,16’lık hafif yükselişle 5.512,91 puandan başladı. 

BIST 100, dün 5.480 – 5.549 puan aralığında hareket ettikten sonra günü %0,9 yükselişle 5.504 seviyesinde kapattı. Böylece endeks, dünkü işlemlerde 5.500 puan üzerinde açılış ve kapanış gerçekleştirmiş oldu. 

Borsa İstanbul açılışında hizmet sektörü %0,39 yükselişle öne çıktı. Sınai %0,1 ve finansallar %0,19 değer artışıyla güne başladı.

Güne en yüksek taleple başlayan sektör, %1’e yakın değer artışı gören elektrik oldu. Ardından ortalama yarım puan yükselen mineral ürünleri, perakende ticaret ve gıda geldi. Bankalar ve holding, güne hafif alıcılı yatay başladı. Petrokimya güne ekside başlayan tek sektör olurken %0,77 geriledi. Baskı ve telekomünikasyon ise güne yatay başlayan sektörler oldu. 

BIST 100 endeksi dahilinde KOZAL, EGEEN, KOZAA, açılışta en çok yükselen hisselerin başında yer aldı. TKFEN, BAGFS ve HEKTS ise BIST 100’de açılış en çok düşüş gören hisselerdi.

Yurt dışı piyasalarında dün ABD ve Avrupa borsalarının tatil olduğu görülürken bugün bu piyasalarda işlemler devam edecek. Dün açık olan Asya piyasalarının alıcılı bir seyirde hareket ettiği görülmüştü. Asya’da Covid önlemlerinin gevşetildiğini gösteren bazı önlemlerin kaldırılması piyasa tarafından olumlu fiyatlandı. 

Sabah saatlerinde Asya endeksleri, pozitif görünümüne devam ediyordu. Asya’da şu an sadece Hang Seng endeksi, yarım puanlık kayıpla devam ediyor. Avrupa ve ABD vadeli endekslerinde tatil sonrası işlemler yeniden devam ederken vadeli piyasalarının da genel olarak alıcılı hareket ettiği görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz