Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne dünkü açılışa benzer şekilde %0,17 oranında hafif alıcılı yatay olarak 5.443,83 puandan başladı. 

BIST 100 endeksi, dün 5.428 – 5.513 puan aralığında hareket ederken günü %1,26 düşüşle 5.434,51 seviyesinde kapattı. Endeks, dün gün içinde kısa bir süre tepki alımları gelse de düşen bir trende sahipti. BIST 100’de dün işlem hacmi, önceki güne göre yükselirken 128,44 milyar TL olarak kaydedildi. 

Borsa İstanbul açılışında hizmet %0,28, sınai %0,14 yükselirken finansallar, yatay bir görünümle güne başladı. Turizm, telekomünikasyon ve inşaat, güne en yüksek taleple başlayan sektörler oldu. Spor ve bilgi teknolojileri ise ilk dakikalarda en çok düşen sektörler oldu. Bankalar ve holding, güne hafif negatif olarak yatay başladı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ENKAI, BERA, TTKOM, %2 bandında yükselişle en çok talep gören hisseler oldu. YATAS, DEVA ve BRYAT ise günün ilk dakikalarında en çok düşen hisselerdi. 

Borsa İstanbul genelinde ise COSMOTERA ve BALAT, güne tavan fiyatından başladı. BRKO, UMPAS ve IMASM ise açılışta taban fiyatına gerileyen hisseler oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya Endeksleri, sabah saatlerinde Hang Seng endeksi dışında ekside hareket ediyordu. ABD endeksleri, dün Dow Jones dışında negatif bir kapanış gerçekleştirdi. Nasdaq en yüksek düşüşe sahip olarak %1,38 gerilerken S&P 500 %0,41 düştü. Dow Jones ise %0,11 oranında kısmi bir artışa sahipti. 

Avrupa borsaları, dün günü hafif pozitif kapattı. Günün ilk saatlerinde ABD vadeli endeksleri hafif pozitif, Avrupa vadelileri ise karışık seyre sahip. 

Yazar: Günay Caymaz