Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul’da dün satıcı ağırlıklı işlemler görülürken bugün yatay bir açılış gerçekleşti.

BIST 100 endeksi güne yatay başladı

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,03 gibi düşük bir oranda artışla 2407,33 puandan başladı. Küresel piyasalarda ise Asya borsalarının sabah saatlerinde karışık bir seyre sahipti. SZSE Component,Taiwan Weighted ve IDX Composite, artıda devam eden ederken diğer Asya borsalarının negatif devam ettiği görüldü. 

ABD borsaları, dün günü ekside kapatırken Dow Jones, yüzde 0,67 oranında gerilemeyle ABD piyasalarında en çok düşen borsaydı. Avrupa borsaları da güne hafif ekside başlarken ABD ve Avrupa vadelilerinin negatif seyri devam ediyor. 

Borsa İstanbul’da sabah seansının ilk dakikalarında dün yüzde 7’ye yakın yükseliş gören inşaat sektörü endeksinin, bugün de güne yüzde 2’ye yakın yükselişle başladığı görüldü. Elektrik endeksi de yüzde 1’in üzerinde değer artışıyla güne başladı. 

Dün yüzde 6 değer artışıyla öne çıkan spor endeksi ise bugün güne yüzde 1,5’e yakın düşüşle başlarken en çok değer kaybeden sektör endeksi konumunda. Güne ekside başlayan diğer endekslerin başında ise telekomünikasyon ve ulaştırma vardı. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Haftanın son iş gününe en yüksek işlem hacmiyle başlayan hisse senetleri arasında ODAŞ Elektrik (ODAS), Şişecam (SISE), Türk Hava Yolları (THYAO), Kiler Holding (KLRHO) ve Smart Güneş (SMART) vardı.

Sabah seansının ilk saatinde en yüksek değer artışı kaydeden hisse senetleri ise tavan fiyatına yakın işlem gören Kiler Holding, yüzde 7 bandında yükselen Yeo Teknoloji (YEOTK) ve Doğan Burda Dergi (DOBUR) ile yüzde 6 bandında yükselen Erbosan Erciyas Boru  (ERBOS) ve Orma Orman Mahsulleri (ORMA) oldu.

Güne en çok değer kaybıyla başlayan hisse senetleri, Silverline (SILVR), Gezinomi Seyahat (GZNMI), İzmir Fırça Sanayi  (IZFAS), Girişim Elektrik (GESAN) ve OYAK Yatırım Ortaklığı (OYAYO) olarak sıralandı. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre ESCOM, SMRTG, GZNMI, KRGYO, OYAYO, RNPOL, GESAN, IDEAS payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilerek tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu. 

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir