Borsa İstanbul güne rekorla başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %1,66 yükselişle 4.541,44 puandan başlayarak haftanın son iş gününde rekor tazeledi. 

BIST 100 endeksi, dün 4.364 – 4.498 puan aralığında hareket ederken gün sonunda %2,63 yükselişle 4.467 puandan kapanış gördü.

Sektör bazında bakıldığında açılışta bankalar ile petrol, kimya ve plastik sektörü, 2,5’in üzerinde primlenerek güne önde başlayan sektörler oldu. Açılışta ekside başlayan sektör olmazken turizm, gayrimenkul yatırımları ve spor, en az talep gören sektörler oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında güne hızlı başlayanlar ortalama %5 yükseliş gören SASA ve Hektaş ile %4 artan ENKAI oldu. Açılışta kısıtlı oranda düşüş gören hisselerin başında ise Eczacıbaşı İlaç ve Qua Granite vardı.

Borsa İstanbul geneline bakıldığında Alcatel, güne tavan fiyatından başlayarak en çok yükselen hisse oldu. Sinpaş GYO ise güne taban fiyattan başladı.

Yurt dışı piyasalarında ABD endekslerinde, Enflasyon verisinin beklentinin altında gelmesiyle ralli yaşandı. Nasdaq, dünkü işlemlerde %7,35 yükseldi. S&P 500, %5,54 artarken Dow Jones, %3,7 değer kazandı. 

Asya endeksleri de sabah saatlerinde pozitif hareket ediyordu. Çin endekslerinde ortalama %2 bandında yükseliş görülürken özellikle Hong Kong Hang Seng endeksi, %7,5’i bulan değer artışıyla öne çıktı. Küresel piyasalardaki olumlu seyir Avrupa endekslerine de yansıdı. Avrupa’da DAX ve Euro Stoxx 50, dünkü işlemlerde %3’ün üzerinde değer artışı gördü. 

Sabah saatlerinde Avrupa ve vadeli endekslerinin hafif pozitif seyri devam ediyordu. Dolar ise zayıflamaya devam ediyor. DXY, endeksi dünkü %2,28 düşüşün ardından bugün de değer kaybına devam ederken 107 bandına gerilemiş durumda.

Yazar: Günay Caymaz