Borsa İstanbul güne satıcılı başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, yeni güne %0,58 düşüşle 5.415,43 puandan başladı.

BIST 100, dün 5.398 – 5.515 puan aralığında hareket ettikten sonra günü %0,33 artışla 5.447,23 puandan kapattı.

Borsa İstanbul güne ekside başlarken ana sektörler arasında en sert düşüş %1,2 gerileyen sınai endeksinden geldi. Finansallar, yatay bir açılış görürken hizmet sektörü, %0,21 oranında hafif yükselişle başladı.

Alt sektörler arasında kısmi oranda yükselişler görüldü. Buna göre faktöring, ticaret ve gıda, güne yarım puanın altında hafif yükselişle başladı. Günün ilk işlemlerinde en çok düşen sektörler; petrokimya, bilgi teknolojileri ve turizm olarak sıralandı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında RTALB açılışta %3’e yakın yükselişle en çok artan hisse oldu. ULKER, SOKM ve ASELS, günün ilk dakikalarında %1 bandında yükselişe sahip.

Güne en yüksek değer kaybıyla başlayan hisselerin başında; HEKTS, SASA, BRYAT, GESAN ve SMRTG yer aldı.

Borsa İstanbul genelinde ise TERA, PLTUR, AHGAZ, BRKVY tavan fiyatından işlem görmeye devam ediyor. BRKO ve ALFAS ise an itibarıyla borsada en çok düşen hisseler olarak kaydedildi.

Yurt dışı piyasaları genel olarak bir satış baskısı söz konusu. Asya endeksleri, sabah saatlerinde ekside hareket ederken ABD endeksleri, dün günü yeniden kayıpla kapattı. Nasdaq %2,18, Dow Jones %1,05 ve S&P 500 %1,45 geriledi. 

Avrupa Borsaları da dün negatif kapanış gördü. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde tepki alımları söz konusuydu.

Yazar: Günay Caymaz