Borsa İstanbul güne yatay başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, yeni güne 5.347,91 puandan yatay bir açılışla başladı.

BIST 100, dünkü işlemlerde 5.258 – 5.450 puan aralığında hareket ederken günü %1,64 düşüşle 5.345,61 puandan kapattı. Endekste işlem hacmi bir önceki güne göre bir miktar artarak 129,44 milyar TL olarak gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da yatay açılışa bağlı olarak sınai ve finansallar, güne sessiz başladı. Hizmet sektörü %0,2 oranında hafif bir yükselişe sahip. İnşaat, %0,85 yükselişle açılışta en çok talep gören sektör oldu. Ardından metal ürünleri ve elektrik, ortalama yarım puanlık bir artışa sahip. Spor ve bilgi teknolojileri ise güne ekside başlayan sektörler oldu.

Bankalar, ilk dakikalarda talep görmeye başlarken yatay açılış sonrası yükselişi %1’i buldu.  Holdingler ise ilk işlemlerde daha az talep görerek %0,3 oranında kısmi bir yükselişe sahip.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında şu an ALGYO, TOFAS, AYDEM, %3 bandında değer artışlarıyla ilk sıralarda yerini aldı. TSPOR, KOZAL %6 bandında gerilemeyle ilk dakikalarda en çok düşen hisseler olurken bu hisseler, %3 gerileyen PSGYO ve KOZAA oldu.

Borsa İstanbul genelinde TERA, DIRIT ve UZERB, güne tavan fiyatından başladı. Bugün işlemlere başlayan EYG Gayrimenkul de 15,65 TL’ye ulaşarak tavan fiyatından işlem gördü. UMPAS, BALAT ve PLTUR ise günün ilk saatinde en çok düşen hisselerdi.

Yurtdışı piyasalarında Çin kaynaklı Covid endişeleri artmaya başladı. Bu endişeler ışığında küresel piyasalar dün genel olarak satıcılı bir görünüme sahipti. Çin endeksleri sabah saatlerinde hafif satıcılı seyrini sürdürüyor. 

ABD endeksleri, dünkü negatif seyirde %1’i aşan kayıplar kaydetti. Buna göre; Nasdaq %1,35, S&P 500 %1,2 ve Dow Jones %1,1 geriledi. Dünkü işlemlerde Avrupa borsaları da FTSE 100’ün %0,32’lik kısmi yükselişinin haricinde satış ağırlıklı hareket etti. 

Günün ilk saatlerinde ABD vadelileri, hafif pozitif yatay hareket ederken Avrupa vadelileri ekside devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz