Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul’da dün görülen negatif seyir sonrası, yükseliş serisi bozuldu. BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 2’ye yakın düşüşle 3.060 puandan kapattı. 

BIST 100 endeksi, yeni güne ise yüzde 0,61 yükselişle 3.079 puandan başladı. 16 Ağustos tarihinden bu yana pozitif gün kapanışı gerçekleştiren endeks, dün itibarıyla bu serisini bozmasına rağmen 18 Temmuz tarihinden bu yana devam eden dik ivmeli yükseliş trendini koruyor. 

Yurt dışı piyasalarında ise dünkü işlemlerde satış baskısının azalarak işlemlerin daha çok hafif pozitif olarak yatay geçtiği görüldü. Buna göre Borsa İstanbul’un yurt dışı piyasalarıyla ters hareketi devam ediyor. 

Sabah saatlerinde Asya borsaları alıcılı kalırken Hang Seng endeksi, günlük yüzde 3 yükselişiyle öne çıktı. ABD borsaları ise dün hafif pozitif bir kapanış gördü. Avrupa borsalarının da pozitif bir gün açılışı söz konusuduydu. 

Borsa İstanbul açılışında en çok talep gören sektörler arasında yüzde 1,5’in üzerinde yükselişle güne başlayan telekomünikasyon ve ulaştırma vardı. Bankalar da güne yüzde 1’in üzerinde değer artışıyla başladı. An itibarıyla spor endeksi yüzde 1’in üzerinde düşüşle başlayan tek sektör endeksi oldu. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Tavan fiyatından açılış gören Birlik Mensucat (BRMEN), Hidropar (HKTM) ve Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (KLNMA), en çok yükselen hisse senetleri olurken Cosmos Yatırım Holding A.Ş. (COSMO), Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. (BRKO), MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (MMCAS), Garanti Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GRNYO) ve Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (TSPOR), güne satıcılı başlayan hisselerin başında yer aldı. 

Emlak Konut (EKGYO), Türkiye İş Bankası (ISCTR), Albaraka Türk (ALBRK), Yapı Kredi (YKBNK), Doğan şirketler Grubu Holding A.Ş. (DOHOL), sabah seansının ilk dakikalarında en yüksek işlem hacmine sahip hisselerdi.

Yazar: Günay Caymaz