Borsa İstanbul, günün ikinci yarısındaki alımlarla hareketlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul, sabah seansındaki kısıtlı satışların ardından öğleden sonra alıcılı ağırlıklı işlemler gördü. 

BIST 100 endeksi, güne hafif ekside başladıktan sonra 3.110 puan seviyesinden bulduğu destek ile kapanışa doğru 3.160 bandına doğru yükseldi. Endeksi bugünkü volatil işlemlerin ardından yüzde 1’e yakın değer artışına sahipti. 

Borsa İstanbul’da günün hareketli sektörleri ise yüzde 3 bandında yükselen kimyasal, petrol ve plastik ile odun, kağıt ve baskı oldu. Güne alıcılı başlayan sigorta sektörü, kapanışa doğru yüzde 2,5’in üzerinde değer artışına sahipti. Bankalar ise yüzde 1 bandında değer artışıyla kapanmaya hazırlanıyordu. 

Haftanın ilk günü satıcılı hareket eden sektörlerin başında yüzde 2 bandında düşen turizm ve faktöring vardı. İnşaat ve bilgi teknolojileri de yüzde 1 kayıpla bu iki sektör endeksini izledi. 

Hisse bazında son duruma bakıldığında şu an DYO Boya (DYOBY), Adel Kalemcilik (ADEL), Naturelgaz Sanayi (NTGAZ), Türkiye Vakıflar Bankası (VAKBN) ve Doğusan Boru (DOGUB), Kontrolmatik (KONTR) ve Halkbank (HALKB), yüzde 9’un üzerinde değer artışlarıya öne çıktı. 

Matriks Bilgi (MTRKS), Silverline Endüstri (SILVR), Balatacılar (BALAT), Pamel Yenilenebilir Elektrik Üretim (PAMEL) ve Anel Elektrik (ANELE), an itibarıyla en çok düşüş gören hisse senetleriydi. 18 Ağustos’ta borsa kote olduğundan bu yana tavan fiyattan işlem gören Hidropar (HKTM) ise bugün yine tavan fiyatından işlem gördükten sonra serisini bozdu ve taban fiyatından işlem gördü. Son duruma göre Hidropar, yüzde 114’lük bir yükseliş serisi yakalarken 11 TL’lik halka arz fiyatından 23,56 TL’ye kadar değer artışı gördü, kapanışa doğru ise 19,48 TL’den alıcı buluyordu.

Günün en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleri arasında Yapı Kredi (YKBNK), Türkiye Halk Bankası (HALKB), Petkim (PETKM), Türkiye İş Bankası (ISCTR) ve Emlak Konut (EKGYO) yer aldı. 

Yurt dışı piyasalarında ise haftanın ilk günü Avrupa borsaları, negatif seyrini gün boyu sürdürdü. Avrupa’da CAC 40 ve Euro Stoxx 50, yüzde 1 civarında düşüşle en çok düşüş gören endekslerdi. ABD borsaları da yeni güne ortalama yüzde 0,5’nin üzerinde düşüşle başladı. Son durum Borsa İstanbul’un dünya endekslerinden pozitif ayrışmaya devam ettiğini gösteriyor.

Yazar: Günay Caymaz