Borsa İstanbul haftanın son iş gününe nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,44 yükselişle 5.211,76 puandan başladı. 

BIST 100 endeksi, dünkü işlemlerde 5.050 – 5.247 puan aralığında hareket ettikten sonra günü %2,41 yükselişle 5.188,92 puandan kapattı. 

BIST endeksi, yarım puana yakın bir artışla güne başlarken finansallar, ortalamanın üzerinde %0,66, hizmet %0,64 ve sınai endeksi %0,17 yükselişle başladı. 

Açılışta en çok talep gören sektörler ise sigorta, inşaat ve bankalar oldu. Borsa İstanbul’da negatif açılış görülmezken kimyasal, petrol ve plastik ile tekstil, en az talebi görerek yatay bir başlangıç yaptı. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ISMEN, PSGYO, ENKAIYYLGD, güne yükselişle başlayan hisselerin başında yer aldı. KRVGD, BRYAT, YATAS ve SASA, günün ilk dakikalarında satıcılı hareket eden hisseler arasında ilk sıralardaydı.

Borsa İstanbul genelinde ise KUYAS, IDGYORALYH, açılışta taban fiyatına ulaştı. 8 hisse ise güne tavan fiyatından başladı. Bunlar arasında; borsanın yeni şirketlerinden PLTUR ve BRKVY ile ARASE, AYCES, INVEORODRG, UZERBOZSUB vardı. OZSUB, bugün de tavan fiyatına ulaşarak borsada işlem görmeye başladığı 29 Kasım’dan bu yana tavan serisini 14 seansa çıkardı. 

Yurt dışı piyasalarında genel olarak negatif bir seyir hakim. Dün Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz artışı görüldü. Küresel piyasalarda durgunluk endişesi gündemdeki yerini koruyor. 

Asya endeksleri, sabah saatlerinde China A50 ve Hang Seng dışında ekside hareket ediyordu. ABD endeksleri, dün de sert satışlar gördü. Nasdaq %3,23, S&P 500 %2,49 ve Dow Jones %2,25 geriledi. Günün ilk saatlerinde ABD vadeli işlemlerinin hafif negatif seyrettiği görülürken Avrupa vadelileri, hafif pozitif yatay bir görünüme sahip. 

Yazar: Günay Caymaz