Borsa İstanbul haftanın son iş gününe nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün %0,53 yükselişle günü 3.900 puan sınırında kapattı. Yeni gün ise hafif alıcılı yatay başladı. Bu arada endeks, dün merkez bankasının 150 baz puan faiz indirimine sınırlı tepki verdi. 

BIST 100 endeksi, yeni güne %0,26 yükselişle 3.911,13 puandan başladı. 

Açılışta bilgi teknolojileri, %2 primlenirken en çok talep gören endeks olarak güne başladı. odun, kağıt ve baskı, teknoloji ve elektrik endeksleri de güne %1’in üzerinde değer artışıyla başladı. Güne ekside başlayan endeks bulunmazken perakenden ticaret, ulaştırma ve bankalar, güne yatay başladı. 

Güne hızlı başlayan hisseler arasında (Smart) Güneş (SMRTG), Alkim Kağıt (ALKA) ve Erbosan Erciyas Boru (ERBOS), güne tavan fiyatından başlayan hisseler oldu. Kaplamin Ambalaj (KAPLM), Politeknik Metal (POLTK) ve Döktaş Dökümcülük (DOKTA) ise açılışta en çok satış gören hisseler oldu. 

Haftanın son iş gününe girilirken yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışık bir seyre sahipti. Çin’de Shanghai endeksi, sabit kalırken diğer endekslerin hafif satıcılı hareket ettiği görüldü. 

ABD borsaları, dün günü ekside kapattı. Nasdaq, %0,61, Dow Jones, %0,3 ve S&P 500, %0,8 geriledi. ABD’de yükselen tahvil faizleri, hisse piyasasını baskılamaya devam ediyor. Avrupa borsaları da negatif bir  açılış gerçekleştirdi. DAX, CAC 40, Euro Stoxx 50, %1’in üzerinde değer kayıplarına sahipti. ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin de sabah saatlerinde satıcılı hareket ettiği görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz