Borsa İstanbul haftaya hızlı başladı: Bankalar ve metal sektörü öne çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul, gün boyu süren alımlarla yeni rekor seviyeler belirlemeye devam ediyor. 

BIST 100 endeksi, haftaya alıcılı başladıktan sonra kapanışa doğru yüzde 4’ü bulan değer artışıyla 3.360 puan bandına kadar yükselirken yeni bir rekor seviyeye imza attı. BIST 100, bugünlük değer artışıyla 25 Şubat tarihinden sonra en yüksek günlük artışını kaydetti. Endeksin, günlük işlem hacmi de 92 milyar TL’yi aştı. 

Borsa İstanbul’u rekor seviyelere taşıyan endekslerin başında bankalar ve basit metaller, yüzde 8’in üzerinde değer artışıyla başrol oynadı. Finansallar, ulaştırma ve telekomünikasyon sektörleri de yüzde 5’in üzerinde değer artışıyla yükselişe katkı sağladı. 

Borsa yukarı hareket ederken spor endeksi, yüzde 3’ün üzerinde düşerek değer kaybeden tek sektör oldu. Beşiktaş (BJKAS), yüzde 5’e yakın düşüşle, spor endeksinde en çok kaybeden hisse olurken Trabzonspor (TSPOR) ve Fenerbahçe (FENER), yüzde 3 bandında kayıp gördü. 

Bilgi teknolojileri, odun, kağıt ve baskı ile tekstil ve deri ise bugün en az talep gören sektörler oldu. 

Günün öne çıkan hisse senetleri

Tarihi günlerden birini daha yaşayan Borsa İstanbul’da kapanışa doğru hisse bazında ciddi değer artışları vardı. BIST 100 endeksinde Kardemir D (KRDMD), Ziraat GYO (ZRGYO), Vakıfbank (VAKBN), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL) ve TSKB (TSKB), tavan fiyatın yakın işlemlerle öne çıktı. BIST 100’de düşüşler kısıtlı kalırken Kerevitaş (KERVT), Ard Grup Bilişim Teknolojileri (ARDYZ), Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları (IS:GUBRF) (BAGFS), Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM), Aksa Enerji (AKSEN), 1,5 – 2 bandında değer kaybına sahipti. 

Borsa genelinde ise Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri (MTRKS) ve Doğusan Boru (DOGUB), taban fiyatından işlem görerek piyasadan negatif ayrıştı. Borsa İstanbul’un son saatinde Yapı Kredi (YKBNK) ve Emlak Konut (EKGYO), 1 milyar lotun üzerinde işlem hacmiyle en aktif hisseler oldu. Bu iki hissenin ardından Akbank (AKBNK), Türkiye İş Bankası (ISCTR) ve Garanti BBVA (BME:BBVA), en yüksek işlem hacmine sahip hisselerdi. 

Yurtdışında bugün ABD borsaları tatil dolayısıyla kapalı. Avrupa borsaları, negatif seyrini sürdürürken DAX, kapanışa doğru kaybını yüzde 2’ye çekti. Asya borsaları ise haftanın ilk gününü karışık seyirle kapattı. 

Yazar: Günay Caymaz