Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, geçen hafta 3.641 – 3.952 puan aralığında hareket etti. Endeks, geçen hafta %8,48 değer kazanarak haftayı, 3.934 puandan kapattı.

BIST 100 endeksi, yeni haftaya %0,81 yükselişle 3.966,64 puandan başladı. Sabah seansının ilk dakikalarında alıcı seyir devam ediyordu. 

Sektörel baz bakıldığında açılışta bilgi teknolojiler, inşaat ve spor en çok talep gören endeksler oldu. Güne ekside başlayan sektör endeksi bulunmazken perakende ticaret, mineral ürünleri, en az değer artışıyla başlayan endeksler oldu. 

Bankalar, %1’e yakın değer artıyla başlarken holding endeksi %0,6 değer artışına sahipti. 

Borsa İstanbul genelinde Kervansaray Yatırım Holding (KERVN), Sodaş Sodyum (SODSN), Sumaş Suni Tahta (SUMAS), güne tavan fiyatından başladı. Açılışta hisse bazında değer kaybı kısıtlı kaldı. Buna göre İdealist GYO (IDGYO), Vanet Gıda (VANGD) ve Turcas Petrol (TRCAS), güne en çok değer kaybıyla başlayan hisseler oldu.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında İş GYO (ISGYO) (%8), Tümosan Motor (TMSN) (%6) ve Girisim Elektrik (GESAN) (%5,3) günün ilk dakikalarında en çok artış gören hisselerdi. Arçelik (ARCLK) ve Hektaş (HEKTS) ise açılışta %2 seviyesinde düşüşe sahipti.

Yurt dışında Asya piyasaları sabah saatlerinde karışık seyre sahipti. Çin endeksleri, sert satışlara maruz kaldı. China A50, %3,5 ve Shanghai endeksi, %2 düşüş kaydederken Hong Kong Hang Seng endeksinde %6 düşüş görüldü. Asya piyasasına dahil diğer endeksler ise hafif yükselişe sahipti. 

ABD borsaları geçen haftanın son gününü artıda kapattı. Nasdaq, Dow Jones ve S&P 500 endeksi, ortalama %2,3 yükselişe sahipti. Avrupa endeksleri de haftaya artıda başladı.

Yazar: Günay Caymaz