Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi geçen haftayı, %1,41 oranında kayıpla 3.878,98 puandan kapattı. Endeks, böylece son 3 haftalık yükselişine ara vermiş oldu.

BIST 100 endeksi, yeni haftaya ise %0,62 yükselişle 3.902,86 puandan başladı. Açılışın ardından endeks, ilk dakikalarda yatay hareket ediyordu. 

Sektör bazında bakıldığında spor, turizm ve gıda sektörünün %2 seviyesinde yükselişle haftaya başladığı görüldü. Açılışta ekside bulunan sektör görülmezken basit metaller, bilgi teknolojileri ve teknoloji endeksi, en az talep gören sektörlerdi. 

Bankalar, %0,3 yükselişle hafif artıda başlarken holding endeksi, açılışta %0,6 yükselişe sahipti. Sınai ve kobi endeksi de güne %1 yükselişle başladı. 

Güne hızlı başlayan hisseler arasında Pınar Et, Tuğçelik ve Naturelgaz, %9 bandında yükselişle başladı. Tat Gıda , Mahzar Zorlu Holding ve Doğan Burda ise güne en çok kayıpla başlayan hisselerdi. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ise Yayla Agro, Smart Güneş ve Türk Traktör , %5’in üzerinde değer artışıyla öndeydi. Verusa Holding, İş GYO ve Vestel, BIST 100’de satıcılı başlayan hisselerin başında yer aldı. 

Yurt dışı piyasalarında ise sabah saatlerinde Asya endeksleri, karışık seyrine devam ediyordu. Çin endeksleri, ekside devam ederken Nikkei 225, %1,7 oranında yükselişe sahip. 

ABD borsaları, geçen haftanın son gününü artıda kapattı. Nasdaq, %2,87, S&P 500, %2,46 ve Dow Jones, %2,59 yükseliş gördü. 

Avrupa borsaları ise haftaya yatay bir açılışla başladı. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise satıcılı ağırlıklı olarak devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz