Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100, haftaya %0,62 yükselişle 4.993,74 puandan başladı.

BIST 100, geçen hafta 4.817 – 5.091 puan aralığında hareket ederken haftalık %1,82 değer artışıyla 4.962,97 puandan kapandı.

Haftaya alıcılı başlayan Borsa İstanbul’da günün ilk dakikalarında öne çıkan sektörler, %1’in üzerinde açılış gören ulaştırma, gayrimenkul, faktöring, gıda ve telekomünikasyon oldu. 

Kimyasal, petrol ve plastik, perakende ticaret ve sigorta, güne satıcılı başlayan sektörlerin başında yer aldı. Bankalar, haftaya yarım puanlık artışla başlarken holdingler, %1’e yakın yükseliş gördü. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında GENIL, ALKIMRTALB, güne %5’e yakın yükselişle önde başladı. SASA, açılışta %6 bandında değer kaybıyla BIST 100’de en çok düşen hisse olurken 112,8 TL’den işlem görüyordu. Ardından HEKTS ve BIMAS, %3 bandında düşüşle geldi. 

Borsa İstanbul genelinde BALATEURENUZERB, GEREL ve OZSUB, güne en yüksek değer artışıyla başlayan hisseler oldu. Diğer yandan yatay açılan ALFAS, işlemlerin başlamasıyla birlikte tavan serisine devam ederek 221,4 TL’ye ulaştı. Kasım ayında borsa kote olan diğer şirket SNICA ise 7 seanslık tavan serisini bozdu ve sabah saatlerinde %5 değer kaybıyla devam ediyordu. Yeşil Yatırım, Pardus ve Kontrolmatik ise açılışta en çok düşen hisseler oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftaya pozitif başladı. Endekslerdeki yükseliş, Çin’in bazı covid önlemlerini gevşetmesiyle parelel hareket etti. ABD borsaları, geçen haftayı karışık seyirde yatay kapattı. Nasdaq %0,18, S&P 500 %0,12 düşerken Dow Jones %0,1 oranında kısmi yükselişe sahipti. 

Avrupa ve ABD vadeli endeksleri ise hafta başlangıcında satıcı ağırlıklı hareket ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz