Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %1,04 yükselişle 5.057,53 puandan başladı. 

BIST 100, geçen hafta 4.711 – 5.032 puan arasında dalgalanırken %0,85 oranında yükselişle 5005,3 puandan kapanış gördü. Borsa İstanbul’da pozitif açılış sonrası alımlar devam ederken BIST 100 endeksi, değer artışını %2’nin üzerine çıkardı. Böylece endeks, günün ilk saatinde 5.100 bandına adım attı ve haftanın ilk günü rekor tazeledi.

Haftaya alıcılı başlayan Borsa İstanbul’da Sınai endeksi %1,39 artışla öne çıkarken ardından hizmet sektörü %1,27 ve finansallar %0,63 yükselişle güne başladı. 

Öne çıkan sektör endeksleri arasında inşaat, basit metaller ve kimyasal, petrol ve plastik, en çok talep gören sektörler oldu. Bankalar ve turizm, yatay bir başlangıç yaparken holding, %0,71 oranında yükseldi. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında SASA ve BRYAT, %6 bandında yükselişle güne en yüksek talep gören hisseler olarak başladı. YKBNK, ISCTR ve AKBNK, BIST 100’de %1 bandında düşüşle en çok düşen hisselerdi. 

Borsa İstanbul genelinde OZSUB, BLCYTOTTOVKING, tavan fiyatından işlem görerek en çok yükselen hisseler olarak kaydedildi. BASCMEMNIS ve IDGYO hisseleri ise açılışta en çok satılan hisse senetleri oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri sabah saatlerinde satıcılı hareket ediyordu. Hang Seng, Asya’da %2 bandında düşüşle en çok satış gören endeks oldu. 

ABD endeksleri, haftayı ekside kapattı. Nasdaq, hafta kapanışında %0,7, S&P 500 %0,73 ve Dow Jones %0,9 düşüş kaydetti. Avrupa borsaları geçen haftanın kapanış gününde hafif pozitif hareket etti. Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, satıcılı ağırlıklı yatay hareket ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz