Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com  – BIST 100, haftaya açılış gününe %1,08 yükselişle 5.270,61 puandan başladı. 

BIST 100 endeksi, geçen hafta 5.041 – 5.302 puan aralığında hareket ederken hafta kapanışını %4,18 yükselişle 5.214,29 puandan gerçekleştirdi. 

Borsa İstanbul, yeni haftaya pozitif  başlarken finansallar %1,33, hizmet %0,9 ve sınai endeksi %0,75 yükselişe sahipti. 

Güne hızlı başlayan alt sektörler arasında; bankalar %2,9, spor %2,84 ve metal ürünleri, %1,4 oranında değer artışlarıyla öne çıktı. Günün ilk saatinde kobi, tekstil ve inşaat, sakin başlayan endeksler oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında açılışta en çok talep gören hisseler; HALKB, SKBNK, KARSN, BRYAT ve VAKBN olarak devam ediyordu. Açılışta en çok satış gören hisseler ise VERUSSMRTG, SASA, KOZAL ve GESAN oldu. 

Borsa İstanbul genelinde borsanın yeni hisseleri, PLTUR ve BRKVY, tavan fiyatından devam ederken UZERB, SANEL ve ALBRK diğer en yüksek artışı kaydeden hisselerdi. PAMELIDGYO, VKINGEUREN ve OZSUB, günün ilk dakikalarında en çok değer kaybı gören hisseler olarak kaydedildi. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftaya satıcılı başladı. ABD endeksleri de geçen haftayı ekside kapattı. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, hafif alıcılı yatay devam ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz