Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: BIST 100 zirve keşfine devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, sabah saatlerinde %2’ye yakın yükselişin ardından 4.552,44 seviyesinde rekor tazeledi. 

Günün geri kalanında hafif satıcılı yatay hareket eden endeks, son saatte 4.500 puan civarında hareket ederken yüzde 1’e yakın değer artışına sahipti. BIST 100, geçen hafta %8,71 değer artışının ardından bu hafta an itibarıyla %6,8 yükselişle devam ediyor. Endeksin işlem hacmi ise bugün son saate girilirken 85 milyar TL’ye ulaştı.

Borsa İstanbul’da bugün en çok talep gören sektörler turizm, telekomünikasyon ve elektrik olarak sıralandı. Bankalar ve perakende ticaret, kapanışa yakın hafif satıcılı hareket ediyordu. Holding sektörü bugün hafif alıcılı hareket ederken sınai %1,2 ve inşaat, %2,5’e yakın değer artışına sahipti. 

BIST 100’de kapanışa doğru Borusan YatırımVerusa Holding ve ODAŞ Elektrik, tavan fiyatından işlem görerek en çok kazandıran hisselerin başında yer alıyordu. BİM, bugün %4’e yakın düşüşle endekste en çok kaybettiren hisse olarak devam ederken ardından %2 bandında düşen AG Anadolu Grubu ve Net Holding geliyordu.

Yurt dışı piyasalarında Asya Endeksleri, haftayı pozitif kapattı. ABD borsaları ise haftanın son iş gününe sakin bir seyirle yatay başladı. Avrupa endeksleri ise kapanışa doğru hafif alıcılı hareket ediyordu. 

Dolar endeksi bugün de düşüşe devam ederken gün içinde %1’i aşan geri çekilmede 106 bandını test ederek Ağustos ayı seviyelerine geriledi. 

Yazar: Günay Caymaz