Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: Bugün yükselişi hangi sektörler destekledi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftanın son iş gününde %2,5’in üzerinde yükseliş görerek 4.233 puanda rekor tazeledi.

Kapanışa doğru 4.200 puan bandında kalan endeks, an itibarıyla haftalık bazda %8,5’lik bir değer artışına sahipti.

Borsa İstanbul’a sektör bazda bakıldığında; bugün en çok talep gören sektör endeksleri, basit metaller, kimyasal, petrol ve plastik ile spor oldu. Basit metaller, özellikle %7’nin üzerinde yükselişle öne çıktı. 

Mineral ürünler, inşaat ve odun, kağıt ve baskı ise gün sonunda ekside seyreden endekslerdi. Bankalar, bugün %2,5’in üzerinde yükseliş görerek BIST 100 ile paralel hareket etti. Sınai endeksi, %3 yükselirken holdingler, %2,4 artışa sahipti. 

Günün en çok kazandıran ve kaybettiren hisseleri

Borsa İstanbul’da bugün en çok kazandıran hisseler kapanışa doğru İskenderun Demir, Mia Teknoloji, Consus Enerji, Erdemir ve Dagi Yatırım olarak devam ediyordu. 

En çok kaybettiren hisseler ise Türkiye İş Bankası, Viking Kağıt, Ersan Alışveriş, Netaş Telekom ve Orma olarak sıralandı.

Yurt dışı piyasalarında beklentilerin üzerinde gelen istihdam verisi sonrası ABD endeksleri, artıda açıldı. Şu an Nasdaq, %1,7, S&P 500, %1,75 ve Dow Jones, %1,65 yükselişle devam ediyor. 

Asya piyasaları haftanın son iş gününü artıda kapattı. Avrupa borsalarında ise kapanışa doğru önemli yükselişler vardı. DAX, %3 yükselişe sahipken CAC 40 %3,5 ve Euro Stoxx 50, %3,2 yükselişe sahipti. ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin de pozitif seyri devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz