Borsa İstanbul’da hafta yeni bir rekor seviyeyle kapanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100, 8. haftasını da rekor bir seviyeyle kapatmaya hazırlanıyor. Endeks, bu hafta yüzde 9’u aşan değer artışıyla yükseliş serisinin en iyi haftasını geçirdi. 

BIST 100 endeksi, haftanın son iş gününde yüzde 2’nin üzerinde değer artışıyla 3.500 puan bandına adım atmış oldu. Sabah seansında hızlı yükselen endeks, öğleden sonraki işlemlerde 3.530 puan seviyesinde direnç görerek yatay hareket etti. 

Ralliye devam eden borsada bankalar, yükselişe öncülük etmeye devam etti. Banka endeksi, kapanışa doğru yüzde 8’e yakın bir yükselişe sahipti. Basit metaller, faktöring ve finansallar, banka sektörünün ardından yükselişi destekleyen sektörler oldu. 

Bugün piyasada negatif ayrışan spor endeksi, yüzde 3’ün üstünde düşüş gördü. Telekomünikasyon ile odun, kağıt ve baskı da kısıtlı düşüşleriyle Borsa İstanbul yükselişine eşlik etmeyen sektörler oldu. 

Günün en hareketli hisse senetleri

Güne damgasını vuran bankalar arasında Garanti BBVA (BME:BBVA) (GARAN), Halkbank (HALKB), Türkiye İş Bankası (ISCTR), Vakıfbank (VAKBN) tavan fiyatından işlem görürken Kardemir D (KRDMD) hissesi de bankalara eşlik etti. 

Borsa İstanbul’da bugün düşüşler kısıtlı kalırken Doğuş Otomotiv (DOAS), Eczacıbaşı  (ECZYT), Gen İlaç (GENIL), yüzde 2 bandında kısıtlı düşüşler gördü. 

Kapanışa doğru en yüksek işlem hacmine sahip hisseler arasında Emlak Konut (EKGYO), Yapı Kredi (YKBNK), Akbank (AKBNK), Türkiye İş Bankası ve Kardemir D vardı. BIST 100 endeksindeki günlük işlem hacmi ise hafta kapanışına doğru 93 milyar TL seviyesinde bulunuyordu.

Yazar: Günay Caymaz