Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100, 4.000 puanda direnç görmeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, pozitif açılış sonrası, sabah seansında 4.015 puanda yeni zirvesini belirledikten sonra yoğunlaşan satışlarla gün boyu düşüş yönlü hareket etti. 

BIST 100 endeksinin hafta başından bu yana 4.000 puan bandında kalmakta zorlandığı görülüyor. Bunun yanında endeks, ortalama 3.970 puanda destek bulurken bu hafta yatay bir görünüme sahip.

Borsa İstanbul’a sektörel bazda baktığımızda bugün faktöring, %5’i bulan değer artışıyla öne çıkan sektör oldu. Mineral ürünleri, turizm ve spor endeksi ise %3 bandında değer artışına sahipti. 

Bugün satıcılı hareket eden sektör endekslerinin başında %1’in üzerinde düşen telekomünikasyon ve perakende ticaret var. 

Bankalar, kapanışa doğru hafif pozitif yatay kalırken kobi ve gıda, %2’ye yakın ve inşaat %0,5 yükselişe sahipti.

Günün öne çıkan hisse senetleri

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Borusan Yatırım, kapanışa yakın tavan fiyatından işlem görüyordu. Tukaş ve Ege Endüstri ise %9 bandında yükselişe sahipti. 

Son saatte endekste en çok düşen hisseler ise Girişim Elektrik, İş GYO ve TSKB olarak sıralanıyordu. 

Borsa geneline baktığımızda ise Hedef HoldingDitaş Doğan ve Tureks Turizm, diğer tavan fiyattan işlem gören hisseler olarak sıralandı. Atakule GYO, Kervansaray ve Ufuk Yatırım ise an itibarıyla en çok düşen hisseler olarak devam ediyordu. 

Yurt dışı piyasalarında ABD endeksleri, güne karışık seyirle başladı. Dow Jones, ilk saatlerde %0,5 yükselişe sahipken Nasdaq, %1 geriledi. S&P 500 ise sabit kaldı. Asya endeksleri ise günün hafif yükselişle kapattı. Avrupa endeksleri, kapanışa doğru alıcılı hareket ediyordu. Akşam saatlerine doğru Avrupa vadeli endeksleri, artıya geçerken ABD vadeli endekslerinde de karışık seyir devam ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz