Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100, 4.400 puanı test etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün de yükselişine devam ederek 4.412 puanda yeni rekor seviyesini belirledi. 

Endeks, güne yarım puanlık artışla başladıktan sonra sabah seansında %1,5’e ulaşan kısa süreli bir geri çekilme sonucu 4.300 puan seviyesinin hemen altına geriledi. Ancak dip seviyelerden hızlı alımların gelmesiyle trendine geri dönen BIST 100, 4.400 puan bandında yeni zirve gördükten sonra kapanışa doğru yatay konuma geçerek 4.300 bandına geri döndü. 

Son saate girilirken ulaştırma, %6’ya ulaşan değer artışıyla öne çıkan sektör oldu. Ardından gıda, hizmet ve telekomünikasyon sektörleri, %1,5 – 2 bandında değeri artışıyla geliyordu. 

Bugün en çok gerileyen sektörler ise %4 bandında düşen spor ve %3’e yakın gerileyen metal sektörü oldu. Güne %4’ün üzerinde yükselişle hızlı başlayan basit metaller, gün boyu satış görerek düşüş eğilimini sürdürdü. 

Bankalar bugün hafif satıcılı hareket ederken holding ve sınai endeksi kapanışa yakın yatay hareket ediyordu.

Günün en hareketli hisseleri

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün en çok kazandıranlar kapanışa doğru Gübretaş, Smart Güneş, Girişim Elektrik, Hektaş ve Yataş olarak sıralandı.

Endekste bugün en çok kaybettiren hisseler ise Kardemir D, İş GYO, Başkent Doğalgaz, İskenderun Demir ve Çemaş olarak devam ediyordu. 

Yurt dışı piyasalarında son durumda Asya endeksleri, karışık seyirde bir kapanış gerçekleştirdi. ABD endeksleri açılışta yatay hareket ediyordu. Avrupa endeksleri ise bugün hafif alıcı hareketine devam etti.

Yazar: Günay Caymaz